Filipiny_Bohol_tarsier_upiór_wyrak, L1020002

Ma wielkie oczy, długi ogon i jest wielkości ludzkiej pięści. To małe zwierzątko o brązowym, aksamitnym futrze to znany też pod polską nazwą… .

Jako ciekawostkę napiszę Wam, że wielkie oczy tarsierów, a właściwie ich gałki oczne mają aż 16 mm średnicy i są tak duże, jak ich mózgi. Poza tym te małe zwierzątka żyją przede wszystkim w nocy, a żywią się głównie owadami, rzadziej ptakami czy jaszczurkami. Są bardzo skoczne – mogą pokonywać nawet 6 metrów przemieszczając się z drzewa na drzewo, co sprawia, że potrafią złapać nawet nietoperza w locie! W dzień najczęściej śpią, albo przynajmniej drzemią przytulone do gałęzi, które obejmują swoimi małymi łapkami.

Można je spotkać na filipińskiej wyspie Bohol, a także na Leyte i Mindanao, a niektórych z ich krewnych również w Indonezji. Niestety tych sympatycznych puszystych zwierzątek nie ma już tyle, ile było w przeszłości. Skutecznie przyczyniło się do tego stanu rzeczy zabijanie ich, a potem wypychanie i sprzedaż w postaci turystycznych pamiątek…

Na Bohol tarsiery znaleźć można w Corelli i w okolicach .
My niestety bylliśmy w drugim z wymienionych miejsc i choć na pozór wszystko wyglądało jak najlepiej, doczytałam wczoraj, że Loboc cieszy się złą sławą. Podobno małe tarsierki trzymane są w klatkach i nie pozwala im się w nocy polować. W ciągu dnia wszystko wyglądało porządnie i tłumaczono nam, jak to stworzono dla nich warunki najbardziej przypominające ich naturalne środowisko. Nie pozwala się turystom brać tarsierów do ręki, co podobno kiedyś było normą, ani w żaden inny sposób im przeszkadzać (np. oślepiać ich lampą błyskową). Wcale jednak nie zdziwiłabym się, gdyby po odejściu turystów wieczorem sytuacja tarsierów wyglądała zgoła inaczej. .

A przemysł turystyczny oczywiście kwitnie. Na miejscu, podobnie jak na całej wyspie Bohol, można kupić pamiątki wykonane ze sztucznego futerka. W postaci tarsiera oczywiście. Jest tu wszystko, o czym tylko się pomyśli: breloczki do kluczy, zawieszki, torebki, torebeczki, etui na komórkę, inne etui, opaski na włosy, czapki i wiele, wiele innych. T-shirty z tarsierowym motywem też oczywiście są, choć w tym przypadku z bawełny, a nie ze sztucznego futerka.

Tarsier to nie miś. Nie jest również „najmniejszą na świecie małpką”, jak sądzą niektórzy. Tarsier to po prostu najmniejszy naczelny ssak z rodziny wyrakowatych.

 

p.s. A na koniec prawdziwy rarytas;) Krzych w tarsierowej czapce – ze specjalną dedykacją dla nieistniejącego już zespołu Narzędzia dla Sprzedających w Allegro.pl.