• Indie_Puszkar, DSC_1635

W Pushkarze, czyli tam, gdzie święte jezioro

Odsłona 1. Znajduję słynne święte jezioro. Nie mija nawet minuta, kiedy pojawia się kapłan proponujący odprawienie puji, czyli złożenie swego rodzaju hinduskiej ofiary. Zastanawiam się, czy faktycznie jest kapłanem, czy jedynie się pod niego podszywa, bo to podobno bardzo popularny proceder w Pushkarze. Nie sprawdzam, nie dostaję czerwonej nitki do noszenia na nadgarstku, nie płacę za puję, więc kapłan się na mnie obraża i mruczy coś średnio ciekawego pod nosem. Takich jak on spotykam na każdym kroku. Średnio co 10 – 15 minut wliczając w to panów proponujących mi wrzucenie kwiatków do jeziora.

Odsłona 2. Kiedy schodzę do jeziora, widzę napisy „NO PHOTOGRAPHY”. Załamuję się. Potem na szczęście okazuje się, że w rzeczywistości zakazy dotyczą tylko niektórych miejsc.

Odsłona 3. Ghaty, czyli schody wiodące do świętego jeziora, są brudne. Zresztą „brudne” to słowo, które nie do końca oddaje rzeczywistość. Dodatkowo są tak bardzo nagrzane od słońca, że nie sposób na nich stanąć gołą stopą. A tylko gołą stopą stanąć można. Odczuwam nawet różnicę w temperaturze pomiędzy kamieniami w kolorze piaskowym i tymi bardziej czerwonymi. Czerwone są jeszcze cieplejsze! Takich ghatów wokół jeziora jest dokładnie 52.

Odsłona 4. Siadam. Wokół mnie mnóstwo pielgrzymów, którzy przybyli w to jedno z najświętszych miejsc dla wyznawców hinduizmu. Kąpią się w wodzie, składają ofiary, gra fajna muzyka. Miejsce nieporównywalne do żadnego innego. Ale też żadne inne jezioro nie powstało z kwiata lotosu rzuconego na ziemię przez Brahmę. Zresztą nazwa „” znaczy w sanskrycie właśnie tyle co „niebieski kwiat lotosu”.

Odsłona 5. . Czas ostatnich kąpieli i powrotu do swoich domów, hoteli i innych przybytków. W wodzie pluskają się również psy. Dopiero teraz, kiedy temperatura nieco spadła, mają siłę na jakąkolwiek aktywność.

Odsłona 6. Poranek. Spotykam panów suszących na słońcu swoje turbany i zachwycam się barwami. Nieopodal krowy dostają swoją codzienną porcję chapati.

Odsłona 7. W południe mam ochotę na małe zakupy, bo sklepów i straganów tu całe setki, ale uciekam do hotelu. Za gorąco.

Odsłona 8. Wieczorem spotykam wielką grupę pielgrzymów z okolic Jaisalmeru. Kolory sari sprawiają, że przystaję i robię zdjęcia. Kobiety wołają mnie do siebie i tak zaczyna się swego rodzaju sesja foto.

Odsłona 9. Kupuję płytę z muzyką, która słyszałam przy ghatach, a potem jej słucham wieczorem. Jeśli macie ochotę, też możecie posłuchać (z góry uprzedzam, że kawałek jest baaardzo długi):

p.s. W Rajasthanie spędziliśmy 2 tygodnie z kawałkiem podczas indyjskiego lata 2011, sam wpis pierwotnie pojawił się na moim fotoblogu Orientacyjnie.pl, a ja już nie moge się doczekac kolejnego wyjazdu do Indii:)

 • A mnie Pushkar się wcale nie podobał. Najlepsze miejsce to bezapelacyjnie VARANASI!!

  • Bo zawsze to kwestia gustu;)
   W Varanasi nie byłam, zwykle „wbijam się” w konkretny region Indii (Ladakh, Rajasthan, Kerala), a wschód włącznie z Varanasi właśnie, planowany jest na ten rok. I zakładam, że masz 100% racji:)

 • Jezu!!!! Portret tej przepięknej hinduski mnie powalił! To jakaś MAGIA!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Fakt, modelka była nadzwyczaj czarująca:))))

  • Konrad

   Ania, przyznasz mi racje po odwiedzeniu Varanasi. To miejsce jak zadne inne. Po prostu powala. Bylem tam 4 razy! Pushkar przy Varanasi to wioska z jeziorkiem.

   • To trzymaj bardzo kocno kciuki, żebym tam trafiła jeszcze w tym roku;)

 • Monika

  Mnie też Pushkar nie ujął. Okazał się zadeptany przez turystów i dziwne postaci…… np. Japończyków z dredami a’la „dzieci kwiaty” :) Wolę południe: Tamilnadu i Keralę. Zdjęcia przepiękne!!!

  • A mi dziś znajomy napisał, że w Puszkarze tłumy Izraelczyków…. Nie spotkałam ani jednego, a przynajmniej nic na ten temat nie wiem. W ogóle turystów była zaledwie garstka, bo gorąco niemiłosiernie (pocżatek maja 2011, dokładnie dwa lata temu), więc w mierę spokój. Nie licząc pielgrzymów oczywiście;)
   W Tamilnadu nie byłam (jeszcze;), a Kerala zgadzam się – bez porównania spokojniejsza:)