Stratowulkan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stratowulkan Cono de Arita na Salta (Argentyna).
Stratowulkan Mayon na Filipinach.

Stratowulkan (łac. stratum 'coś rozpostartego', 'warstwa' + łac. Vulcanus, mit. bóg ognia) geol. miejsce wybuchu i naprzemiennego wydobywania się magmy oraz materiału piroklastycznego z wnętrza wulkanu.

Także góra w kształcie stożka powstała w miejscu wybuchu wulkanu z produktów jego erupcji. Jego stożek budują skały piroklastyczne czyli powstałe ze stałych produktów wydostających się z wnętrza wulkanu (głazy, kamienie, bomby wulkaniczne, lapilli, pumeks, scoria, popioły wulkaniczne, pyły). Klasycznymi przykładami stratowulkanów są Fudżi (3776 m n.p.m.) i Wezuwiusz (1281 m n.p.m.).

Magma stratowulkanów charakteryzuje się stosunkowo dużą lepkością i dużą zawartością krzemionki (SiO2). Nie rozlewa się ona szeroko, lecz zestala stosunkowo szybko, dlatego po wybuchach powstaje góra z licznymi warstwami (strata) stąd nazwa tego typu wulkanu.

Stratowulkany charakteryzują się dużym kątem nachylenia zboczy.

Stratowulkan to często spotykany typ wulkanu. Typ ten można skontrastować z wulkanem tarczowym. Wiele z najbardziej spektakularnych gór na świecie to stratowulkany[1].

Przykłady stratowulkanów[edytuj | edytuj kod]

Pozostałości wygasłych stratowulkanów znajdują się w Czechach, np. Vinařická hora koło Kladna oraz w Doupovskich horach.

Przypisy

  1. "Principal Types of Volcanoes" ("Główne typy wulkanów"), strona Internetowa United States Geological Survey (USGS).