Słowo honne oznacza to, co Japończyk naprawdę czuje i czego naprawdę chce. Z uwagi na oczekiwania innych oraz zasady dobrego wychowania tych prawdziwych uczuć nie wolno jednak okazywać w obecności innych. Należy ukryć je głęboko w sobie i dzielić się nimi wyłącznie z najbliższą rodziną (choć i z nią nie zawsze) lub bliskimi, naprawdę bliskimi, przyjaciółmi. Tatemae dosłownie znaczy „fasada"; są to społecznie akceptowane zachowania i opinie, które ujawnia się i demonstruje publicznie. Jak nietrudno zgadnąć, często są one zupełnie sprzeczne z honne. [...] Sam fakt, że język japoński posiada oddzielne słowo na określenie tego, co naprawdę się myśli i czuje, oraz na określenie publicznego wizerunku, jaki prezentuje się innym, świadczy o tym, jak bardzo ważna jest ta kwestia.

Życie jak w Tochigi. Na japońskiej prowincji

(okładka twarda)

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 2012-07-11
Inne wydania: Cena:
ebook

Produkt niedostępny

lub

 • Opis
 • do góry

  Opis

  Czy codzienność w ojczyźnie nowoczesności i wynalazku jest prostsza niż gdzie indziej? Czy łatwo znaleźć męża Japończyka? Co Japończycy określają mianem „egzotycznego ślubu"? Czym się wyróżniają japońskie trzylatki? Anna Ikeda odsłania uroki (ale i mankamenty) życia w Kraju Kwitnącej Wiśni. O braku centralnego ogrzewania, kąpieli z odzysku, rynku matrymonialnym, japońskich przedszkolach, a także o bóstwach, tradycji i stereotypach pisze Polka, która wybrała życie na Dalekim Wschodzie. Autorka nie zanudza wiadomościami encyklopedycznymi, ale żartobliwie opowiada o tym, co wypada, a czego nie wypada robić, czego oczekują Japończycy od gaijnów, czyli obcokrajowców, i co właściwie robi tam Polka. Życie jak w Tochigi to pouczająca lektura, napisana lekko, z humorem, ale też z ogromnym szacunkiem dla innej kultury.

 • Dane szczegółowe
 • do góry

  Dane szczegółowe

  Tytuł: Życie jak w Tochigi. Na japońskiej prowincji
  Seria: Terra Incognita
  Autor:
  Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2012-07-11
  Język wydania: polski
  Język oryginału: polski
  Ilość stron: 320
  Rok wydania: 2012
  Forma: książka
  Wymiary: 214 x 29 x 150
  Indeks: 11466796
  do góry

  Recenzje

 • Recenzje Napisz recenzję
 • Średnia ocena: 4,6

  • 4,6
  5 gwiazdek
  16
  4 gwiazdki
  2
  3 gwiazdki
  1
  2 gwiazdki
  0
  1 gwiazdka
  1
  Kup, zrecenzuj i wygraj
  Napisz recenzję
  Dodano: 13 recenzji.
  Dodano 08.05.2014
  Z przyjemnością
  Książkę czytałam z przyjemnością. To lekka, niezobowiązująca lektura i naprawdę udany debiut. Jeśli chcecie poznać kilka interesujących anegdotek, jesteście ciekawi skąd w Japonii wzięło się muzeum holocaustu lub jak pani Ikeda na jeden dzień została pastorem, zapraszam do lektury. Warto przeczytać.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 27.09.2013
  Najlepsza z najlepszych
  Powiem tyle, że książka jest jedną z najlepszych tego typu książka jaką w życiu przeczytałem. Jak najbardziej polecam i moja ocena jak nie inna, niż 5+/5
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 05.08.2013
  Prawdziwa Japonia
  Z pewnością nie spodziewasz się jak wygląda prawdziwa Japonia, a ta książka w bardzo fajny sposób Ci ją przybliży. Polecam
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 15.02.2013
  Życie jak Tochigi
  Książka napisana z perspektywy Polki, która wyszła za Japończyka i zamieszkała na japońskiej prowincji i tu już pierwsze zaskoczenie, bo czyż myślimy, że w Japonii jest prowincja :) U nas owszem, wsie, zaścianki, obśmiewane prowincjonalne zwyczaje ale w super nowoczesnej i technicznie rozwiniętej Japonii. A jednak i w tym kraju są kiepskie drogi, domy bez ogrzewania, chociaż w zimie jest zima. Te problemy z ogrzewaniem były dla mnie sporym zaskoczeniem. Warto przeczytać, żeby porównać własne wyobrażenia o tym kraju, turystyczne reklamy powtarzane przez turystów, z tym co jest trochę bardziej z boku głównych szlaków. Ciekawe i pouczające, bo chociaż dzieli nas z Japończykami odległość, odmienna kultura, to jednak tak wiele nas łączy. Chociażby teściowe, wszędzie podobne :).
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 17.01.2013
  • 5
  5/5
  Japonia bez zadęcia
  Bardzo dobra książka, nie sztampowa. Fascynaci kultury Japońskiej mogą czuć niedosyt, ale...to chyba jedna z istotniejszych zalet tej pozycji- pokazuję ona ten kraj widziany oczami obcokrajowca z dużą dozą humoru i rewelacyjnymi spostrzeżeniami, a nie jest kolejnym kompendium "suchej" wiedzy na temat. Choć perypetie Autorki śledzę również na jej blogu (gdzie dużą zaletą niewątpliwie jest brak cenzury i szlifu edytorskiego;) ), to nie wyobrażam sobie nie posiadania tej książki w swojej kolekcji!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 16.09.2012
  Z wizytą na egzotycznej prowincji...
  Książka Anny Ikedy daje nam również możliwość, by przekonać się, że "podziwianie kwitnących wiśni nie jest jedyną rzeczą, jaką robi się wiosną w Japonii", że prefektura Tochigi (gdzie mieszka autorka) słynie z liczby śmiertelnych wypadków na drogach, że japońskie społeczeństwo starzeje się w alarmującym tempie i musi walczyć z epidemią samobójstw, że popularne są zachodnie śluby (autorka raz go nawet udzielała), że tlen, tradycja, woda i ryż są niezbędne Japończykom, a pamięć i tradycja żyją w ich kraju wiecznie oraz że Polaków można spotkać wszędzie, nawet na dworcu na japońskiej prowincji… Autorka jest bezpośrednia, nie stwarza dystansu między sobą a czytelnikiem. Operuje bardzo przystępnym językiem, nie nudzi, nie wprowadza zbyt wielu japońskich terminów, zatem nie meczy, ale zręcznie przechodzi od tematu do tematu. Jest ciekawie i nie za długo. Są też piękne zdjęcia, pasujące do rozdziałów, doskonale oddają one ducha tego pięknego kraju, jego koloryt, oryginalność, tajemniczość…
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (1)
  Dodano 06.09.2012
  • 5
  5/5
  Japonia oczami Polki! Super!
  Pełen swady język oraz ironiczne poczucie humoru, które jest skierowane zarówno na japońską rzeczywistość, jak i osobę autorki, a także zapewnienie, że nie jest to obiektywna relacja, tylko opis jej prywatnego życia w Japonii – w rezultacie otrzymujemy książkę szczerą, subiektywną, często dowcipną, w której nie brak i zachwytu, i zdrowego dystansu. A te odnoszą się do różnych aspektów japońskiego stylu bycia. To właśnie osobiste spojrzenie oraz zwrócenie uwagi nie tylko na atrakcje turystyczne sprawiają, że „Życie jak w Tochigi” czyta się z tak dużym zaciekawieniem i przyjemnością.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 09.08.2012
  Bardzo fajna książka.
  Książka godna polecenia. Bardzo dowcipnie napisana, opisuje życie autorki w Japonii.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 06.08.2012
  Fascynująca lektura!!!
  Fascynująca lektura dla miłośników Japonii, tej prawdziwej, nie przejaskrawionej opowieściami typu: "patrzcie jaka ta Japonia jest dziwna i niezrozumiała". Japonia jest czasem dziwna, czasem niezrozumiała (zwłaszcza dla tych, co nie chcą zrozumieć), ale często też zwykła, swojska, czasem ponura, czasem zabawna - co pokazuje autorka na każdej stronie swoim barwnym i nasyconym humorem językiem. Książka ma jedną poważną wadę: jest za krótka ;-)

  I pamiętajcie: Japonia to nie tylko Tokio, ale (a może przede wszystkim) rozległa prowincja!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 30.07.2012
  Fascynująca wycieczka z niebanalną przewodniczką.
  Po książkę nie ukrywam sięgnęłam z ciekawości, raz - bo byłam niezmiernie ciekawa, jak Polka widzi tak odmienną od naszej kulturę, jaką jest japońska, a dwa - bo "znam" Anię wirtualnie, często wchodzę na jej bloga, żeby obejrzeć...dziwa z kraju kwitnącej wiśni:).
  Ale co innego krótkie posty na blogu, a co innego książka. Nie wiedziałam, czy autorka poradzi sobie z wyzwaniem, czy nie spocznie na blogowych laurach, a książka nie okaże się zlepkiem mniej lub bardziej infantylnych historyjek ala tabloid. I muszę napisać, że Anna doskonale dała sobie radę z wyzwaniem, jakim na pewno dla każdego autora nuworysza jest napisanie książki.
  Książka jest ciekawa, momentami fascynująca, szczera, śmieszna, krytyczna i najważniejsze - ukazuje nam Japonię niejako od strony kuchni, czyli nie przez pryzmat Tokio, o którym książek w sklepach mamy całkiem sporo, a przez pryzmat najmniej chyba znanej japońskiej prowincji, tytułowej Tochigi.Zachęcam do lektury.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 23.07.2012
  Inne spojrzenie na Japonię
  Czyta się jednym tchem, a w dodatku z wielką przyjemnością. Można się rozsmakować w każdej stronie. Poczucie humoru Ikedy i dystans do samej siebie nadają opowieści smaku i polotu. Ponadto, niemal na każdej stronie odnajdziemy fantastyczne, kolorowe zdjęcia autorstwa Ikedy.
  Słowniczek na końcu książki bardzo się przydaje. Jak się można spodziewać całość naszpikowana jest egzotycznymi nazwami – miejscowości, potraw, świąt czy imionami - chociaż autorka starała się je ograniczać, jak mogła. Nie utrudniają one jednak lektury, a w dodatku można dowiedzieć się przy okazji wielu ciekawych rzeczy.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 20.07.2012
  • 5
  5/5
  Japonia jakiej nie znacie.... Polecam!!
  Autorka ma dar opowiadania i to w taki sposób, że nie sposób przestać ją słuchać. Lekko, w przyjemnej, luźnej formie opisuje codzienne wyzwania jakie czekają na Europejkę w tym egzotycznym zakątku świata. Jak się bowiem będziemy mogli przekonać, różnice w kulturze, mentalności, podejściu do wielu spraw są inne a decydując się na życie w Japonii, trzeba dostosować się do panujących tam zasad. Anna Ikeda między innymi zahacza o sprawy rodzinne, ślub, stosunek do obcokrajowców, miejsce pracy w życiu, orientalnej kuchni czy wychowaniu dzieci. A to nawet nie ułamek poruszanych tu informacji. Publikację zdobią liczne kolorowe zdjęcia, które dają nam przedsmak tego, co w Japonii możemy zobaczyć. Na dodatek na końcu książki umieszczony jest słowniczek umożliwiający zaznajomienie się z podstawowymi wyrazami potrzebnymi nam w codziennym życiu jak i w aspekcie turystycznym. Wszystko to opisane lekko, zabawnie, z poczuciem humoru i z należytym szacunkiem wobec innej kultury. Polecam serdecznie!!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 15.07.2012
  W japońskim stylu
  Już we wstępie autorka podkreśla, że nie będzie to książka stricte o Japonii tylko o codziennym życiu w prefekturze Tochigi. Może to rozczarować wszystkich, którzy oczekiwali kolejnej lektury o tym co typowo japońskie. Czytelnicy nie znajdą tam również samych zachwytów dotyczących Japonii. Autorka widzi jej zalety, nie jest ona jednak wolna od wad czy też zwyczajów, które Europejczykowi ciężkko zrozumieć. Anna Ikeda opisuje swoje wspomnienia z poczuciem humoru, z dystansem podchodząc do niektórych aspektów, szczególnie tych kulturowych. To oczywiste, że gaijince (tak Japończycy nazywają cudzoziemców) nie raz trudno zaakceptować i dostosować się do zwyczajów kulturowych panujących na obczyźnie.

  Anna Ikeda nie zanudza datami, wydarzeniami historycznymi czy geograficznymi. Jeśli przytacza jakąś opowieść, która wymaga odpowiedniego tła historycznego, robi to z odpowiednią dozą poczucia humoru i w sposób przyswajalny dla czytelnika, który niekoniecznie Japonię zna i Japonią się interesuje
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (2) nie (1)
  zobacz więcej recenzji
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Życie jak w Tochigi. Na japońskiej prowincji - Ikeda Anna
  Właśnie zrecenzowałem: Życie jak w Tochigi. Na japońskiej prowincji
  Czy codzienność w ojczyźnie nowoczesności i wynalazku jest prostsza niż gdzie indziej? Czy łatwo znaleźć męża Japończyka? Co Japończycy określają mianem „egzotycznego ślubu"? Czym się wyróżniają japońskie trzylatki? Anna Ikeda odsłania uroki (ale i mankamenty) życia w Kraju Kwitnącej Wiśni. O braku
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków
  Jeśli masz pytania lub problem odwiedź nasze strony pomocy lub skorzystaj z formularza kontaktowego
  Jeśli chcesz zgłosić błąd lub wyrazić opinię na temat produktu skontaktuj się z nami