wtorek, 1 lipca 2014

Seul,buddyjskie świątynie w pigułce. Seoul and its Buddhist temples in short.
Przewodnik po świątyniach w Seulu. 
Seoul's Buddhist temples-short guide. English version at the bottom of this post.

Koreański Buddyzm to 1700 lat historii, bogatej kultury i pięknych artefaktów. Dla świątyń buddyjskich, podobnie jak kościołów chrześcijańskich dzieła tworzyli najwięksi artyści swoich czasów (np. Kim Myeong-guk 김명국 czy kaligraf Kim Jeong – hui 김정), dzieła przekazywane były z pokolenia na pokolenie a same świątynie skrzętnie restaurowane, aby służyć mogły kolejnym pokoleniom.


Guryongsa Temple / Malowidło ścienne

W Korei prowadzony jest program Templestay (poświęcimy mu oddzielny post), który oferuje zarówno Koreańczykom jak i obcokrajowcom programy przygotowane w oparciu o buddyzm i medytację a uczestnictwo w nich nie wymaga wielkiej wiedzy z zakresu powyższych.
Pobyt w świątyni to za zwyczaj programy dwudniowe. 


Co jednak w momencie, gdy w Korei jesteśmy tylko przejazdem lub pobyt nasz przeładowany jest spotkaniami i seminariami? Otóż, buddyjscy mnisi wyszli na przeciw zapracowanym członkom klasy pracującej i stworzyli jednodniowe lub wręcz kilkugodzinne programy z cyklu “w pigułce”.
Z bogatej oferty oraz dużej ilości świątyń mieszczących się w Seulu wybrałam trzy; ze względu na łatwy dojazd, ciekawą ofertę programów oraz walory estetyczne. Bongeunsa Temple

Świątynia Bongeunsa położona jest vis a vis centrum konferencyjnego COEX w dystrykcie Gangnam-gu. Lokalizacja więcej, niż dogodna w przypadku odbywania w centrum spotkania czy uczestnictwa w konferencji. 
 
Bongeunsa Temple / Bookgeukgo Jeon
 Historia świątyni sięga VIII wieku, czasów dynastii Silla. Cały kompleks świątynny niemal w całości spłonął w pożarze 1939 roku, po którym świątynię nie tylko skrzętnie odbudowano, ale także rozbudowano. Na terenie świątyni znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Korei posągów Buddy 23 metrowy Maitreya Budda. Posąg usytuowany jest u podnóża góry, obejść go można ścieżkami wytyczonymi w lesie a ze zbocza rozciąga się piękny widok na nowoczesną architekturę koreańskiej stolicy. 


Bongeunsa Temple
Bongeunsa Temple
Bongeunsa prowadzi trzy programy z zakresu Templestay: 
Program całodobowy ( z noclegiem) Templestay, program dzienny oraz specjalny program dla obcokrajowców, oba pod nazwą Templelife.
Uczestnicy mogą zagłębić się lub zapoznać z naukami buddyzmu poprzez uczestniczenie we wspólnych z mnichami posiłkach ( jedzenie świątynne oraz etykieta ich spożywania różni się diametralnie od doświadczeń z koreańskich restauracji), 108 prostrations (108 pokłonów), przepisywaniu ręcznie buddyjskich ksiąg oraz medytacji Seon. 

Oba programy z typu Templelife zapewniają wszystkie z powyższych doznań w formie przyspieszonej, dostosowanej do szybkiego tempa życia zapracowanych biznesmenów. W skład programów wchodzą: medytacja, Dado (ceremonia parzenia herbaty) oraz robienie latarenek w kształcie lotosu (co także, uważane jest za formę medytacji). Programy trwają od dwóch do pięciu godzin.

W każdy czwartek organizowany jest specjalny program Templelife dla obcokrajowców (rezerwacja nie jest konieczna, pozostałe programy wymagają rezerwacji
Czwartkowy program trwa dwie i pól godziny i zazwyczaj zaczyna się około godziny 14.00.


Bongeunsa Temple
DOJAZD
Metro, linia 2, stacja Samseong, wyjście 6
Idź 600 m. do przodu, skręć w lewo, idź kolejne 150 metrów i przejdź na druga stronę ulicy.
Bongeunsa Temple jest przed tobą.Jogyesa Temple

Jogyesa nazywana jest twarzą koreańskiego Buddyzmu. Świątynia położona w samym centrum miasta, w obrzeżach starych murów jest świetnym uzupełnieniem takich atrakcji turystycznych jak Pałac Changdeokgung, ulica Insa-dong czy Bosingak Belfry. 
Świątynia odegrała znaczącą rolę podczas okupacji japońskiej, w okresie, w którym spora część artefaktów koreańskiego buddyzmu uległa zniszczeniu, mnisi z Jogyesa przechowywali te, które udało się uratować podczas działań wojennych i okupacyjnych.
Główny budynek w kompleksie (Main Buddha Hall) zawsze wypełniony jest dźwiękami modlitwy. Na przeciw budynku znajduje się dziesięcio piętrowa pagoda z relikwią Shakyamuni Buddha, co przyczynia się do wędrówek koreańskich pielgrzymów przez cały rok. Życie świątynne ściśle związane jest ściśle z medytacją Zen. 


Jogyesa Temple
Na terenie świątynnym znajdują się odpowiedniki Polskiego Dębu Bartek:500 letnie drzewa.
Dharma drum (świątynny bęben) należy do największych w Seulu a jego dźwięk rozchodzi się po świątyni dwa razy na dobę o wschodzie i zmierzchu. Jeśli będziecie w świątyni późnym popołudniem warto poczekać na zmierzch i usłyszeć jak piękny, czysty dźwięk rozchodzi się po okolicy.


Jogyesa oferuje najbardziej przychylne turystom (ze względu na terminy) programy jednodniowe. Organizowane w każdą 2 i 4 sobotę miesiąca, trwające od 14.00- 17.00 (ten sam program organizowany jest także w ciągu tygodnia, informacja pod numerem telefonu: 02-768-8523) 
Należy jednak rezerwować  miejsce z dużym wyprzedzeniem, ponieważ programy, szczególnie te weekendowe są bardzo popularne nie tylko wśród turystów ale także mieszkańców Korei. Umożliwiają one poznanie wszystkich podstawowych form życia zakonnego.DOJAZD    
Metro, linia 1, stacja Jonggak, wyjscie 2
Idź 70 metrów, przekrocz ulice. Idź kolejne 100 metrów. Jesteś na miejscu


Myogaksa Temple
Śwtynia Myogaksa położona jest na obrzeżach starego miasta u podnóża góry Naksan. Zbudowana została w 1930 roku zgodnie z zasadami filozofii Feng Shui, a jej usytuowanie miało na celu duchowe wyciszenie miasta.

W świątyni prowadzone są dwa programy Templestay. Program dwudniowy z noclegiem oraz program dzienny „Laying Down My Mind” nastawiony na wyciszenie i relaks. 
Świątynia jest ciasno wpasowana w zabudowę miejską i odbiega od wyobrażeń o tym, jak „powinna” wyglądać świątynia buddyjska. Z nieznanych mi przyczyn w społeczeństwie polskim pokutuje pogląd, ze świątynie to duże kompleksy z otaczającym lasem !? 
W rzeczywistości świątynie mają przeróżną wielkość i usytuowanie, podobnie jak kościoły w Polsce. 
Mnie, świątynka Myogaksa bardzo przypadła do gustu, właśnie ze względu na jej autentyczność. 
Myogaksa Temple / Stone carved Gwanseumbosal, the Bodhisattva of Compassion


Myogaksa Temple / 1000 Hands Buddha

Jak większość świątyń także Myogaksa oferuje dwa typy programów: jedno dniowy oraz weekendowy.

Programy jednodniowe organizowane są w tygodniu 10.00-15.00 (konieczna rezerwacja z wyprzedzeniem; myogaktemple@naver.com) oraz w soboty 14.00-19.00. Oba programy oferują: ceremonię parzenia herbaty, 108 wooden beans (odpowiednik różańca), bhuddhist ceremony (odpowiednik mszy – tylko w sobotę).
Program weekendowy zaczyna się w sobotni poranek 0 10.00 a kończy we wczesne niedzielne popołudnie o 14.00 co daje niepowtarzalna okazje poznania klasztornego stylu życia przez cala dobę. 

DOJAZD
Metro linia 1, stacja Sinseoldong, wyjscie 11. Idz prosto Choui- ro do skrzyżowania z Jongo – ro 63ga-gil, skrec w prawo (kreta ulica idąca pod górę, uwaga, ulica się rozgałęzia, zostań na z Jongo – ro 63ga-gil, świątynia jest po Twojej lewej)


Korean Buddhism, seventeen centuries of history, amazingly rich culture and beautiful artefacts. 
The biggest artists of their times created stunning pieces for Buddhist temples, not different that their Catholic churches counterparts. Those creations were passed from one generation to the other, to be admired by all.
Templestay is an interesting idea. Temples are offering programs, both dedicated for locals and foreigners, where they can have a taste of monastic life. Usually people are staying for two days behind the temple's walls.
What if we are in Korea on short business trip or our stay in the country is overloaded with meetings and seminars? Fear not, monks have something for us as well. One can choose from one-day stays to even couple hours long one. 
Below you can find three of many temples, participating in Templestay program.
They are easy to get to, they offer variety of activities and they are simply beautiful.
Bongeunsa
Perfect solution for those having a conference in COEX conference center in Gangnam-gu. Temple is literally on its doorstep. Program dedicated for foreigners runs every Thursday, starts around 2 PM and usually lasts for two and half hours. Booking is not required. Other programs however require earlier contact, using links provided.

How to get there:

Seoul Subway, Line 2, Samseong Station, Exit 6

Jogyesa Temple


Jogyesa, being smack down in city centre, within the old city walls, is a perfect addition when visiting Changdeokgung Palace or Bosingak Belfry.

It served as a hiding place for many Buddhist artefacts during Japanese occupation.
One of the biggest Dharma drums in Seoul is inside.It's really worth to come here either at dawn or dusk to admire the drum's magnificent sound.
Every second and fourth Saturday, temple offers short, three hours long activities.
Same programs can be organised during the week, information at phone number 02-768-8523.
Booking, especially for the weekend is strongly recommended, it can be done  here.

How to get there:

Seoul Subway, Line 1, Jonggak Station, Exit 2.


Myogaksa Temple


Myogaksa, being at the foot of Naksan Mountain, has been built in 1930, according to Feng Shui rules.
Temple's positioning was to spiritually calm down the city.
One day programs during the week, between 10 AM and 3 PM(booking required at myogaktemple@naver.com).

Weekend program starts on 10 AM on Saturday and ends on 2 PM. It offers unprecedented possibility to try and experience monastic life for full day.

How to get there:

Seoul Subway, Line 1, Sinseoldong Station, Exit 11.

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis z dużą ilością praktycznych informacji. Niestety podczas mojego pobytu w Korei nie udało mi się wziąć udziału w weekendowym Templestay (brak miejsc w danym miejscu i terminie), ale polecam także jego wersję w pigułce (Temple Life), o której pisze autorka. We wspomnianej świątyni Jongyesa w Seulu obejmuje ona dokładne zwiedzanie świątyni, instruktaż wykonywania pokłonów, wspólne wykonywanie papierowych lampionów (to też forma medytacji) oraz ceremonię parzenia herbaty i rozmowę z mnichem/mniszką. Wszystkich nie mających wcześniej kontaktu z buddyzmem i w związku z tym "obawiających się" uspokajam, że nikt nikogo tutaj nie chce konwertować i złych czarów nie rzuca ;)
  Taki kilkugodzinny program kosztuje 30.000 wonów (ok. 90 zł) i odbywa się codziennie. Liczba uczestników jest różna - ja miałem szczęście i byłem sam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie podsumowałeś swoje doświadczenia :)
   Daj znać, jak wrażenia z reszty wycieczki.
   K.

   Usuń
 2. świetna notka .. będę sobie czytał i zapisywał na przyszłą podróż do Korei
  pozdrawiam słonecznie z Teksasu

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzien dobry z drugiej strony oceanu, Piotrze!
  Cieszymy sie bardzo, że znajdujecie te zapiski użytecznymi
  Twój punkt widzenia na USA też jest bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję i bardzo dziękuję za miły komentarz u peregrino .. jak fajnie, że macie okazję pomieszkać w Korei .. kraje Azji fascynują mnie choć do tej pory tylko na krótko odwiedziłem Japonię .. troszkę nadrobię w tym roku ale w innych rejonach
   ale chciałbym kiedyś zawitac to Korei bo to pasjonujący kraj

   .. bardzo dziękuję z wizytę na moim blogu a więcej zdjęć jest i będzie w galeriach tutaj http://peregrinopl.wordpress.com/

   pozdrawiam słonecznie

   Usuń
 4. piękne zdjęcia!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy!
   Zdjęcia jak zdjęcia, ale jaka pani fotograf ;)

   Usuń