Nepal – podniebna kraina Himalajów

Ośnieżone szczyty Himalajów są magnesem przyciągającym turystów z całego świata. Nie trzeba brać udziału w ekspedycji wysokogórskiej żeby zobaczyć niemal jak na wyciągnięcie ręki najwyższą górę świata – Mount Everest czy inne ośmiotysięczniki. Można wyruszyć na trekking – górską wędrówkę dostępną dla „normalnych” turystów górskich. Powędrujemy wspólnie do podnóża Mount Everestu, dookoła Annapurny i do Sanktuarium Annapurny.

Zanim wyruszymy w góry, zwiedzimy królewskie miasta doliny Kathmandu, które oferują wspaniałą newarską architekturę: świątynie i pałace ozdobione misternymi drewnianymi rzeźbami, zanurzymy się w nastrojowych uliczkach i klimatach dnia codziennego.

A potem już powędrujemy szlakami karawanowymi do podnóża Mount Everestu i dookoła Annapurny.

Południowe zbocza Himalajów są urozmaicone krajobrazowo; od dżungli, przez pola ryżowe, wartkie rzeki których brzegi spinają wiszące mosty, aż do wysokogórskich lodowców spływających z potężnych gór.

W wielu miejscach spotyka się świątynie, kamienne czorteny z rzeźbionymi w modlitwy kamienie i różnobarwne flagi modlitewne powiewające na wietrze. Żarliwe wyznawanie buddyzmu i hinduizmu pomaga mieszkańcom tych terenów przetrwać w trudnych górskich warunkach. Przechodząc przez wioski przyglądamy się codziennemu życiu ich mieszkańców i obserwujemy dużą różnorodność etniczną.

Popularne trasy trekkingowe przechodząc przez wioski, najczęściej prowadzą szlakami handlowymi, na których można spotkać tragarzy dźwigających ciężkie kosze z towarami, objuczone karawany koni lub jaków i pielgrzymów wędrujących do świętych miejsc Himalajów.

Pokaz autorstwa Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów