Festiwal filmów azjatyckich w Polsce / Asian film festival in Poland
Starts: 2014-11-12:00.000
Ends: 2014-11-20:00.000
Warszawa
Poland
   

Radio Azja - nowy projekt Pięciu Smaków


DawanggangDawanggang

Radio Azja jest debiutującym w tym roku wydarzeniem muzycznym będącym próbą przybliżenia nowej sceny muzycznej z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Od października do grudnia 2014 zaprezentujemy trzy koncerty azjatyckich twórców, będących poza kulturowym mainstreamem. Łączy ich niestandardowe podejście do muzyki, zamiłowanie do eksperymentu i dźwiękowych poszukiwań.

Program Radia Azja ukształtują artyści łamiący muzyczne konwenanse, śmiało przekraczający granice gatunków. Na scenie zagości mieszanka, na którą złożą się m.in. noise, awangarda, minimal, industrial, punk, rock, blues, piosenka autorska, etno, a nawet muzyka religijna. Zabraknie za to azjatyckiego popu, nie będzie też powszechnie promowanych przez centra kultury artystów w strojach ludowych.

Pokażemy to, co naszym zdaniem we współczesnej muzyce azjatyckiej najciekawsze. Stawiamy na prezentacje mało znanych artystycznych zjawisk, niewypranych jeszcze z kulturowej tożsamości. Nie będziemy zatem unikać elementów charakterystycznych dla muzyki Dalekiego Wschodu, do których nie przyzwyczajone jest europejskie ucho. Rozbudowane cykle rytmiczne, improwizacja, odmienne skale, inne sposoby emisji głosu, ćwierćtony, dysonanse, odmienne środki wyrazu i sposoby ekspresji scenicznej służyć będą poznaniu odległych kanonów piękna. Na scenie pojawią się zarówno tradycyjne instrumenty, jak i najnowszej generacji elektronika. Współcześnie brzmiące utwory mają swoje źródła w klasycznych dalekowschodnich sztukach performatywnych, takich jak koreańskie pansori czy opera pekińska.

Idea Radia Azja zrodziła się wraz z rozwojem Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Cykl koncertów jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kulturą Azji i chęć poznawania różnych współczesnych dziedzin sztuki azjatyckiej. Zorganizowany w zeszłym roku koncert koreańskiej grupy UhUhBoo Project został przyjęty z ogromnym entuzjazmem, co utwierdziło nas w przekonaniu, że w odbiorze muzyki nie przeszkadzają bariery językowe i kulturowe różnice. Początkowa konsternacja publiczności, która przerodziła się w prawdziwą euforię udowodniła, że jesteśmy gotowi na azjatycką awangardę.

Program Radia Azja 2014:

TR Warszawa, godz. 20:00

Bilety w sprzedaży od 15 września.

Kup biletyNewsletter:
Facebook
kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal