Świątynia Po Nagar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świątynia Po Nagar w Nha Trang (Wietnam)
Świątynia Po Nagar
Świątynia Po Nagar
Państwo  Wietnam
Miejscowość Nha Trang
Wyznanie hinduizm czamski
Wezwanie miejsce kultu boga Yang Ino Po Nagar
Historia
Data budowy VIII w.n.e.
Położenie na mapie Wietnamu
Mapa lokalizacyjna Wietnamu
Świątynia Po Nagar
Świątynia Po Nagar
Ziemia 12°15′55″N 109°11′44″E/12,265278 109,195556
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Świątynia Po Nagar w Nha Trang − hinduistyczna świątynia czamska z VIII w. n.e., miejsce kultu bogini Yang Ino Po Nagar − wcielenia Durgi.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Świątynia znajduje się na wzgórzu u ujścia rzeki Cái, ok. 2 km od centrum miasta Nha Trang w środkowym Wietnamie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Istniejąca wcześniej w tym miejscu drewniana świątynia została spalona w czasie najazdu jawajczyków w 774 r. n. e. W 784 r. świątynię odbudowano z cegły i kamienia. Rozbudowa sanktuarium do XIII w. Kilkarotnie była napadana i rabowana. Na początku XX w. zespół francuskich archeologów kierowany przez Henriego Parmentiera wykonał na terenie świątyni badania archeologiczne i renowacyjne.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wg badań archeologicznych na wzgórzu świątynnym, na obszarze ok. 500m2 stało 10 różnych konstrukcji. Do naszych czasów przetrwało z tego tylko 5:

Trzy wieże Po Nagar
Durga nad wejściem do kalanu
  • kalan − główna wieża o wysokości 22,8 m, na planie kwadratu, z 3-piętrowym dachem w kształcie stożka, na którym zachowały się bogate zdobienia, stanowiąca główny przykład stylu Po Nagar, XI w. czamskiej architektury
  • wieża północnozachodnia − bogato zdobiona, pochodząca z drugiej połowy X w. nieduża świątynia. Uwagę zwracają wykonane z cegły rzeźby pokrywające zewnętrzne ściany świątyni
  • wieża południowa − unikalna w swoim stylu budowla, pochodząca z XII w.
  • wieża południowo-wschodnia − najmniejsza z budowli
  • Mandapa − podwójny szereg 14 kolumnn położony poniżej kalanu; drewniany dach mandapy nie dotrwał do naszych czasów.

Wieże zostały zbudowane z cegły, przy zastosowaniu łęku pozornego, czego rezultatem są grube mury i niewielkie wnętrza. W głównym sanktuarium, w kalanie, znajduje się figura bogini wyrzeźbiona za panowania króla Dżaja Parameśwarawarmana w 1050 r. W przedsionku umieszczono lingę, leżący posąg byka nandi i inne obiekty kultu. Na frontonie kalanu, nad głównym wejściem, jest umieszczona bardzo dobrze zachowana płaskorzeźba przedstawiająca wieloręczną boginię.

Obiekty infrastruktury[edytuj | edytuj kod]

Świątynia znajduje się w środku miasta. Na wzgórzu są pomieszczenia gospodarcze, a u podnóża liczne kramy nastawione głównie na turystów.

Patron[edytuj | edytuj kod]

Świątynia poświęcona jest bogini Yang Ino Po Nagar, wcieleniu Bhagavati identyfikowanej z Durgą. Świątynia w Nha Trang jest największym czamskim sanktuarium poświęconym Durdze[1].

Przypisy

  1. Czamowie z Kauthary i Pandurangii czczą Durgę pod różnymi imionami: Yang Ino Po Nagar, Po Ino Nagar, Bhagavati, Uma, określając ją mianem Świętej Pani Królestwa.Antoine Cabaton, w James Hastings, Encyclopedia of Religion and Ethics, Charles Scribner's Sons, New York, 1911

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]