Gigantyczne szaleństwo Malezji, której Europejczycy (jak ja) nigdy nie zrozumieją – Minions! A także dom słynnego kociaka.

Azjaci bywają dziwni – nadmieniałam to już parę razy i powtórzę raz jeszcze.

Ostatnio oglądając nagłówki w gazetach staram się zrozumieć najnowszą manię Malezyjczyków – ale jakoś mi nie idzie.

Minions w Malezji

A o co chodzi?

W kinach jest film. Animacja, podobno całkiem przyjemna, nazywa się „Despicable Me 2″ (z dobrych źródeł wiem, że w Polsce też to grają). Film jak film.

despicable-me-2-movie-poster-2

W Filmie występują (epizodycznie) małe, żółte stworki zwane Minions, Śpiewają, gadają w swoim śmiesznym języku i generalnie są prześmieszne. Ludzie chodzą więc na film, wklejają zdjęcia owych Minionów na Facebooku itp. I wydawałoby się, że mania na Miniony minie całkiem spokojnie, do momentu gdy McDonalds wszedł do gry i ogłosił, że będzie sprzedawał zestawy Happy Meal z małymi, plastikowymi Minionami jako zabawkami.

Despicable-Me-2-McDonald-Happy-Meal-toy-Minions

Zabawki są wykonane oczywiście w Chinach, malutkie i szczerze mówiąc po prostu brzydkie (moja skromna opinia).

images

No i się zaczęło. Pierwszego dnia zabaweczki dosłownie wymiotło z półek. McDonalds, nie spodziewając się takiego szaleństwa, nie był przygotowany aby dostarczyć nagle ogromną ilość zabawek do wszystkich restauracji. Przez 2-3 kolejne dni Minionów nie było nigdzie.

A co zrobili ludzie? Nie, nie czekali a dostawę. Przeszukiwali internet w poszukiwaniu aukcji na których można było kupić Miniony za ponad 100-200RM (w przypadku zestawu Happy Meal, czyli kanapki, frytek i napoju z zabawką to koszt poniżej 10RM). Najrzadsze figurki osiągały na aukcjach naprawdę zawrotne ceny,

Wreszcie McDonalds ogłosił że dostarczy nowe dostawy Minionów do restauracji. Ludzie zaczęli ustawiać się W NOCY w kolejkach pod restauracjami i stali tak godzinami, żeby tylko zdobyć zabawkę. Kiedy już dostawali się do kasy, po zapłaceniu za zestaw zwykle… wyrzucali jedzenie do kosza i wychodzili z restauracji z uśmiechem na twarzy. Zaczął się wielki show pod tytułem „marnowanie jedzenia”. Pod McDonaldsami ustawiły się rzędy żebraków, którzy liczyli na darmowe jedzenie, wiedząc, że i tak nikt go nie zje.

EE3EC2BE70C33792F55A84589CA9_h498_w598_m2 ad49578c-544c-4774-9e3e-6ea21ad4b326

Po paru dniach o sytuacji dowiedziały się banki żywności i organizacje pozarządowe i zaczęły wysyłać swoich pracowników aby zbierać niewykorzystane zestawy Happy Meal i przekazać je potrzebującym.

want_the_minion_but_not_the_happy_meal-thumbnail 78C7BEA6539444B0A3FD33CD47F1_h498_w598_m2

I mniej więcej tak to wygląda do teraz. Sytuacja nieco się uspokoiła, ale wciąż widuję zdjęcia ogromnych kolejek ludzi stojących w środku nocy pod McDonaldem.

Moje osobiste spostrzeżenie – 90% osób ogarniętych szaleństwem Minionów to Chińczycy. Zresztą widać to na zdjęciach. Dorośli ludzie, zwykle BEZ dzieci, stojący w kolejce po zabawkę całą noc. Gdzie tu logika? Będąc Europejką, jest to dla mnie naprawdę ciekawe zjawisko. Nie do końca je rozumiem, ale jest naprawdę fascynujące: jakim cudem dorośli ludzie są tak dziecinni (pokazują to otwarcie) ? I dlaczego? Najbardziej oczywistym przykładem podobnych zachowań są Japończycy i ich manga, komiksy i przebieranki także Koreańczycy ze słodziutkim popem i dziecięcym stylem ubierania się.

PS Poza zabawkami z McDonalda są też oczywiście dostępne inne produkty,jak przytulanki, gry, aplikacje na telefon itp. Ludzie nawet tworzą własne Minionowe twory, np. na  bananach:

1004469_639692269376286_566134799_n

Hello Kitty Town

Inna sprawa, też silnie ostatnio na topie: w Malezji otwarto pierwsze poza Japonią wesołe miasteczko Hello Kitty. Znajduje się w stanie Johor, wejście kosztuje – bagatela- 75RM.

Hello-Kitty-Theme-Park-Malaysia-600x450

Cena zawiera m.in. zwiedzanie domu Hello Kitty, w którym wszystkie meble są w kształcie kociaka:

hello-kitty-house

Lekcję dekorowania ciasteczek w kształcie głowy Hello Kitty

images (6)

Show taneczny

images (4)

Przebieranki w kostium kociaka i przejażdżki karuzelą.

IMG_8946_ malaysia-sanrio2

I kto głównie przybywa do parku rozrywki Hello Kitty? Dorosłe kobiety z koleżankami, ewentualnie z córkami. Kompletnie jest obciachem przyznanie się przez 35-letnią kobietę że spędziła weekend na przebieraniu się za Hello Kittty. 

Każdy ma oczywiście prawo spędzać swój wolny czas jakkolwiek. Ten wpis jest w pewnym sensie podsumowaniem szoku którego doświadczam widząc zachowania znajomych Malezyjczyków – których kompletnie w tym momencie nie rozumiem.

About these ads