Babcia Ida

The Philippines_Batanes_Ivana_House__of_Dakay_Floresida_Estrella

W Ivana, małym miasteczku na południu wyspy Batan znajduje się najstarszy w okolicy dom znany pod nazwą House of Dakay, a w nim mieszka jedna z najsympatyczniejszych mieszkanek wysp Batanes. Pani Floresida Estrella, znana także jako po prostu „Babcia Ida” urodziła się na Negros Occidental, jednej z filipińskich wysp położonych w środkowej części kraju, a kiedy miała lat 8 przeprowadziła się wraz całą rodzina na Batanes i „Wreszcie codziennie można było jeść ryż albo camote” (słodkie ziemniaki) powiedziała nam, uprzednio zapraszając nas z radością do swojego domu.

Wcześniej spotkaliśmy jej syna, niewielkiego mężczyznę w wieku około 60 lat, który mieszkając w znajdującym się zaraz obok niewielkim domku skleconym z drewna i blachy falistej, pomaga swojej matce. Przybiega także wnuczka, która otrzymując regularnie babcine kieszonkowe od czasu do czasu bierze w dłonie miękką miotłę i zamiata tę jedną skromną izbę składającą się na House of Dakay.

Babcia Ida z radością wita każdego gościa i jest to przemiła wizyta. A jakie było nasze zdziwienie, kiedy w tym odległym zakątku Filipin, ta urocza starsza pani odezwała się do nas w języku angielskim!

Mieliśmy nadzieję tam jeszcze pojechać raz jeszcze, aby zawieźć babcine zdjęcia, ale niestety pogoda pokrzyżowała nasze plany, więc nie pozostało nic innego, jak zostawić je batanesowym znajomym, aby oni kiedyś przy okazji dostarczyli je staruszce. W końcu na wyspie prawie wszyscy się znają:)

The Philippines_Batanes_Ivana_House__of_Dakay_Floresida_Estrella, DSC_6389

8 Komentarzy

 1. Niesamowita wyspa, niesamowici ludzie, niesamowita Babcia… To właśnie kocham w podróżach, m.in. takie spotkania to ich sens :)))

  18 listopada 2011 at 22:58

 2. kocham wszystkie babcie :)))

  18 listopada 2011 at 23:00

 3. ja też :-) !!

  18 listopada 2011 at 23:52

 4. R

  Świetne zdjęcia upiększające opis :)

  20 listopada 2011 at 03:47

  • To dlatego, że babcia Ida jest nie tylko wspaniałą kobietą, ale tez doskonale czuje się przed obiektywem aparatu. Miałam tak wielką nadzieję odwiedzić ja ponownie,ba, ja pewna byłam, że to nie jest ostatnie spotkanie, ale niestety ostatecznie nic z tego nie wyszło. Może tylko uda się kiedyś raz jeszcze polecieć na Batanes, ale to pewnie nie wcześniej niż wiosną, bo teraz tam zaczyna się najgorszy okres pogodowy, więc po 1. i tak byłabym ograniczona tylko do jednej wyspy, a po drugie, mogłabym na niej utknąć na dłużej, bo i połączenia lotnicze bywają wtedy zawieszane.

   20 listopada 2011 at 11:47

 5. Very good post ! Like the picture !

  20 listopada 2011 at 15:23

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • RSS
 • Blip
 • Facebook
 • Flickr
stat4u