Jakoś tak się utarło, że “muzyka azjatycka” to przede wszystkim egzotyczne instrumenty i odmienna melodyka. Wrzuca się to wszystko do worka z etykietką “” i już. Z drugiej strony mamy mnogość wykonawców azjatyckich próbujących naśladować muzykę zachodu (zwłaszcza ). Yunalis Mat Zara'ai znana jako nie kwalifikuje się do żadnej z tych grup.

Urodzona w Malezji, na scenie pojawiła się już jako nastolatka. Mając lat 25 została odkryta przez amerykańską niezależną wytwórnię Fader (która wydała m.in. płytę Editors “In This Light and on This Evening”). Wiosną 2011 roku na rynku pojawiła się EPka “Decorate”, w styczniu 2012 Yuna wydała singiel “Live Your Life” wyprodukowany przez Pharrella Williamsa, a 4 miesiące później debiutancki album.

W trakcie swojej dość krótkiej kariery zdążyła zgarnąć szereg branżowych nagród i nominacji, począwszy od malezyjskich Anugerah Industri Muzik, a na nagrodach MTV skończywszy. Muzykę Yuny trudno jednoznacznie zakwalifikować do jakiegoś gatunku. AllMusic zaszufladkował ją jako “Adult Alternative Pop/Rock” i “Alternative/ Rock”. Zwał jak zwał, słucha się świetnie. Polecamy!