W dniach 7-9 września na zamku w Bolkowie rusza dolnoślą edycja 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły 2012. Podróżnicy z całej Polski będą mieli okazję zobaczyć 15 prezentacji z podróży, 11 filmów dokumentalnych i wziąć udział w warsztatach „Akademii Podróżowania Trzy Żywioły”.

Impreza odbywa się na Dolnym Śląsku już od 2008. Tegoroczna edycja została przeniesiona z Srebrnej w nowe miejsce – na malowniczy zamek w Bolkowie. Gościem specjalnym imprezy będzie Piotr Pustelnik, trzeci Polak z kompletem ośmiotysięczników. Tomek Grzywaczewski zrelacjonuje Poland Trek, wyprawę od Rysów po Bałtyk, zainicjowaną przez belgijskiego podróżnika i łowcę przygód Louis-Philippe'a Loncke'go. Uczestnicy Festiwalu usłyszą historię humanitarnej akcji medycznej „otwierania oczu” w Etiopii, jednym z najbiedniejszych krajów świata, którą zainicjowali Bożena i Staszek Kotlarczykowie, zwykli, niezwykli podróżnicy. Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki opowiedzą o fascynacji syberyjskim Mordorem, o rozpadzie iluzji, złudzeniu inności Rosji i o odkrywaniu na powrót jej niezwykłości. Magda Podsiadły zabierze nas do krainy zaklinaczy koni w Oaugadougou, stolicy Burkina Faso.

Festiwal słynie z rodzinnej atmosfery, zatem nie zabraknie inspiracji dla rodziców – z dzieckiem w plecaku, czy rowerem dookoła Polski. Prezentacje uzupełnią warsztaty tematyczne poprowadzone przez profesjonalistów od taniego latania, jazdy autostopem i wynajętym jachtem po morzach i oceanach.

Polecamy także Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata, czyli filmy dokumentalne z najdzikszych tras i najbardziej nieokiełznanych wyzwań. Będzie można zobaczyć m.in. nagradzany na wszystkich festiwalach filmów górskich dokument „Cold” – o męskich zmaganiach w najwyższych górach świata, „I believe I can fly!” – o swobodnym spadaniu w przepaść, czy „El Sueño” – polski dokument o zmaganiu na desce z wielką falą. W czasie festiwalu odbędzie się polska premiera trzech filmów dokumentalnych „Ostatni z Wielkich Nieznanych” o wyprawie w głąb nigdy wcześniej nie eksplorowanych rejonów Wielkiego Kanionu; „Odkrywając ścieżkę”, o wyprawie rowerowej w najpiękniejsze rejony świata oraz „Więźniowie Himalajów” przepiękny film o życiu ostatnich kirgijskich Nomadów Afganistanu, których tradycja powoli grozi wymarciem.

Rarytasem filmowej sekcji Żywiołów będzie dokument „Kumaré. Guru dla każdego”, opowiadający o hindusie, który nagle postanowił zostać guru. Czy pociągnął za sobą tłumy? O tym przekonają się ci, którzy w dniach od 7 do 9 września odwiedzą bolkowski zamek.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie internetowej Festiwalu.

W ramach Festiwalu nie zabraknie absurdalnych ów i całkiem fajnych nagród dla publiczności. Tradycyjnie, głosami publiczności przyznana zostanie nagroda „Czwarty Żywioł” – dla najlepszego pokazu i filmu festiwalowego. Całość jak zawsze poprowadzą Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

A my już dziś chcemy zaprosić Was do wspólnej zabawy: przez kolejne 3 tygodnie, co wtorek, punktualnie o godzinie 12.00 (CEST) na naszej stronie na Facebooku pojawiać się będzie jedno pytanie dotyczące Festiwalu Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Pierwsza osoba, która poprawnie odpowie na pytanie dnia otrzyma dwuosobowy karnet na cały festiwal!

Pytania nie będą trudne, a odpowiedzi na pewno znajdziecie na stronie internetowej Festiwalu oraz na stronie Klubu Podróżników Trzy Żywioły. Odpowiedzi na pytania umieszczamy jako komentarze do każdego wpisu na Facebooku. Pierwsze pytanie już jutro, we wtorek 21 sierpnia, o godzinie 12.00. Zapraszamy!

Kumaré. Guru dla każdego - trailer filmu
Ostatni z Wielkich Nieznanych - trailer filmu
''El Sueño'' trailer