Już dziś warto zarezerwować grudniowy weekend na kolejną dziewiętnastą edycję Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA, który odbędzie się 7 i 8 grudnia w warszawskim Kinie Wisła.

Przez dwa dni Festiwalu miłośnicy podróży zobaczą zdjęcia wyświetlanie na wielkim ekranie i usłyszą pełne emocji relacje i historie podróżników, reporterów i fotografów.

W programie: opowieść o  dzielnych kobietach walczących z kłusownikami w Zimbabwe, przygoda za progiem czyli rowerowa podróż dookoła Polski,  bliskie spotkania z mieszkańcami mało znanych Antypodów (Australii, Nowej Zelandii i Papui), zdobywanie sześciotysięczników przez Cholitas – niezwykłe kobiety w Boliwii,  rodzinna podróż z trójką dzieci przez Kazachstan i Kirgistan, barwne i pachnące przyprawami historie z Zanzibaru, eksploracja Gwatemali śladami królowych współczesnych Majów, samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi duchów.

Gośćmi Festiwalu będą: Anita Demianowicz – fotografka i blogerka, Kamila Kielarspecjalistka od samotnych wyjazdów na północ typu adventure, Michalina Kupper – autorka warsztatów etnograficznych dla dzieci i młodzieży, jej ulubionymi rejonami są i Oceania,  Beata Lewandowska-Kaftan – geograf i wydawca, autorka książek o ukochanej Afryce,  Beata i Witek Muchowscy – fotografka portretowa i przewodnik pasjonujący się ptakami, rodzice trójki dzieci, Alicja Rapsiewicz – autorka tekstów i realizacji wideo o tematyce podróżniczej, blogerka zafascynowana południową Afryką, Marzena i Krzysiek Wystrachowie – eksplorujący Boliwię fotografka i reporterka oraz arborysta i instruktor wspinaczki drzewnej, Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan – fotografka i dziennikarz powracający do Ameryki Środkowej,  

Organizatorami wydarzenia są Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, organizatorzy i przewodnicy wypraw trekkingowych w , prekursorzy profesjonalnych slajdów podróżniczych w Polsce.

, odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie, to przegląd starannie wybranych, profesjonalnych pokazów slajdów  z różnych zakątków świata.

Kluczem doboru pokazów nie są ekstremalne wyczyny podróżnicze – chyba, że są dobrze sfotografowane i opowiedziane – ale bardzo dobre prezentacje fotograficzne, z ciekawym komentarzem, przemyślaną kompozycją pokazu, ilustrowane muzyką, pokazujące pasje autorów i  towarzyszące im emocje. Szczególnie dzisiaj, gdy często media straszą nas tym jak niebezpieczni są z innych kręgów kulturowych tak ważne są doświadczenia autorów z ich osobistych spotkań podczas podróży. 


Organizatorzy tak dobierają prezentacje by widzów zaciekawiły, zachwyciły, skłoniły  do refleksji  oraz nawet zainspirowały do własnych podróży. Festiwal TERRA  ma  za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu. Festiwal co roku  gromadzi liczną i wierną publiczność. 

Bilet na jeden pokaz – 20  zł 

Przedsprzedaż przez Internet na www.festiwalTerra.pl do 4 grudnia

oraz osobiście  w kinie Wisła od 5 grudnia 

więcej informacji o festiwalu: www.festiwalTerra.pl

PROGRAM

sobota 7 grudnia 2019

godz. 11.00  – 12.30

ZIMBABWE ZA PIĘĆ MILIONÓW

(Alicja Rapsiewicz)

godz. 13.30  – 15.00 

ROWEREM DOOKOŁA POLSKI – NIE TRZEBA JECHAĆ NA KONIEC ŚWIATA
(Anita Demianowicz)

godz. 16.00  – 17.30 

ANTYPODY – PODRÓŻ PO AUSTRALII, NOWEJ ZELANDII I PAPUI NOWEJ GWINEI

(Michalina Kupper)

godz. 18.30   – 20.00

SIŁA SPÓDNICY – CHOLITAS Z BOLIWII

(Marzena i Krzysiek Wystrachowie)

niedziela 8 grudnia 2019

godz. 11.00  – 12.30

MALI PODRÓŻNICY W KRAINIE GÓR I STEPÓW – KAZACHSTAN I KIRGISTAN

(Beata i Witek Muchowscy)

godz. 13.30  – 15.00 

ZANZIBAR – GDZIE AFRYKA SPOTYKA SIĘ Z ORIENTEM 

(Beata Lewandowska- Kaftan)

godz. 16.00  – 17.30 

KRÓLOWE GWATEMALI
(Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan) 


godz. 18.30   – 20.00
BIAŁO NA CZARNYM – NIEDŹWIEDZIE DUCHY
(Kamila Kielar)