Mieszkając za granicą od czasu do czasu chciałoby się mieć dostęp do polskojęzycznych programów radiowych i telewizyjnych. Jeśli dysponujemy przyzwoitym połączeniem internetowym, jest to możliwe dzięki usługom . W dużym skrócie: VPN umożliwia przekierowanie całego ruchu internetowego z i do naszego komputera przez serwer znajdujący się w Polsce, dzięki czemu mamy polskie IP i możemy oglądać programy , Eurosport, czy mieć dostęp do ów w serwisach VOD.

Na Filipinach testowaliśmy kilka firm, które oferują usługę VPN z polskim IP i chyba najlepiej wypada serwis HMA! Pro VPN. Za 11,52 USD możemy przetestować usługę i sprawdzić, czy jakość naszego łącza internetowego będzie wystarczające do oglądania programów TV i filmów. W filipińskich warunkach czasem działa, czasem nie (w zależności od pory dnia i obciążenia połączenia internetowego), zazwyczaj jednak da się oglądać.

Zdecydowanie lepiej działają usługi VPN, dzięki którym mamy amerykańskie IP. Pozwala to nam słuchać muzyki na Pandora.com i oglądać seriale na . Prawie od roku korzystamy ze StrongVPN.com, gdzie za 7 USD miesięcznie mamy do wyboru kilkanaście serwerów w USA i możemy wybrać ten, który zapewni nam najlepszą prędkość. Działa bez zarzutu! Gdyby ktoś potrzebował dostępu do treści dedykowanych na terytoria innych krajów, może bez problemu wybrać serwer w UK, Niemczech, Kanadzie itp.

Sama konfiguracja połączenia nie jest trudna i szczegółowe instrukcje (a nawet gotowe instalatory) dostępne są na stronach obu firm.