Bądźmy szczerzy. nie jest idealnym miejscem dla tych, którzy przybywają na marząc o rajskich widokach. Manila jest brzydka, niemiłosiernie zakorkowana i szarobura. Do tego wszystkiego nie wszędzie jest tu stuprocentowo bezpiecznie i choć metropolia ma swój urok, tak naprawdę rzadko kto potrafi go dostrzec. Przekonywać do Manili nie będę. I wiem, że czegokolwiek bym nie powiedziała, i tak większość osób spodziewa się raczej czegoś w rodzaju Khaosan Road w Bangkoku niż tego, co zastaje na miejscu.

Ale miało być o noclegach. Bo z tygodnia na tydzień coraz to częściej pytacie nas, gdzie zatrzymać się na noc w Manili/ czy mamy sprawdzone miejsca/co polecamy, a my… nie wiemy, co Wam odpowiedzieć, bo nie mamy w tym temacie prawie żadnego doświadczenia. Podpowiemy więc tylko, że zarówno w Manili, jak i wielu miejscach na Filipinach, na nocleg najczęściej (czasem bywają wyjątki) trzeba przeznaczyć średnio 2 x więcej niż w takiej na przykład Tajlandii, Wietnamie, Laosie, Indiach itp. niezależnie od standardu. Oznacza to po prostu tyle, że jeśli zwykle zatrzymujecie się w hotelach za 10 dolarów, na Filipinach hotel o podobnym standardzie będzie kosztował 20 dolarów, a ten, za który zapłacilibyście 30 dol., tu kosztował będzie przynajmniej 50-60 dol. I tak dalej. I nie pytajcie, z czego to wynika.

Poniżej miejsca polecane przez kilku Czytelników naszego bloga (dzięki raz jeszcze!) uszeregowane wg + dodatkowo 3 najlepsze noclegownie wg. Tripadvisora. Jeśli ktoś ma inne sugestie w kwestii miejsc, w których warto się zatrzymać, może zostawić informację w komentarzu. Zawsze komuś się przyda:)

1. PENSION NATIVIDAD
strona www
– od 400 peso za dormitorium
Kasia: ” spaliśmy w dormitorium, wiec nie mogę wypowiadać się na temat pokojów dwuosobowych. Wg mnie 400 peso to dość drogo za 16 osób w dormie (Marcin miał 10). Minus jest taki, że nie ma wspólnych sal, tylko osobne dla kobiet i mężczyzn. Dość prosto, ale ogólnie czysto, codziennie robią ci łóżko, są lockery. Mój dorm miał łazienkę w pokoju, czystą, Marcina miał łazienkę na zewnątrz, mniej czystą. Jest wi-fi, fajne stoliki na zewnątrz do posiedzenia, całkiem fajne kanapki do kupienia na śniadanie. Wszystko byłoby ok, gdyby to było za mniejszą cenę, no ale skoro takie są realia, to chyba nie ma co narzekać.
Ewa: „Ceny przyzwoite, ale proponuję brać pokoje w głębi( nie od ulicy), bo strasznie głośno. Byliśmy tam dwie noce i po pierwszej przenieśliśmy się do innych pokoi, bo noc była ciężka. Płaciliśmy 1500 peso za pokój z klimatyzacją.”

2. RED MANILA HOSTEL
Facebook fanpage
strona www
– od 474 peso za dormitorium
Kacper: „Red Carabao mogę zdecydowanie polecić. Bardzo tanio, czysto, blisko kolejki, kilka minut do 7eleven. Nocowaliśmy tam chyba ze 3x, z wcześniejszą rezerwacją i bez. Zlokalizowany przy chińskim cmentarzu, który na pewno warto zobaczyć.”

3. MALATE PENSIONNE
strona www
– od 950 peso za pokój dwuosobowy
Maciej: „w dzielnicy Malate, ok. 1000 peso za 2kę, czysto, przyjemnie, okolica mocno rozrywkowa, może nawet za bardzo. Na tej samej ulicy był też hostel polecany przez LP, chyba Friendly się nazywał – syf nie do opisania.”

4. ADRIATICO ARMS
Facebook fanpage
Monika: „Adriatico Arms Hotel w dzielnicy Malate, czysto, spokojnie, zróżnicowane ceny w zależności od rodzaju pokoju (z/bez łazienki), na dole mała knajpka, obsługa taka sobie. Internet płatny. Friendly's Guesthouse wspomniany przez Maćka należy omijać szerokim łukiem, albo nastawić się na spotkanie z karaluchami i pluskwami.

5. ELAN HOTEL MODERN
strona www
– ceny od 3400 peso
Daga: „byłam bardzo zadowolona, śniadanie w cenie. Aha, kaucja za barek z góry, pierwszy raz się z tym spotkałam. Chyba już działa mini siłownia, jak byłam to dopiero budowali. Mega sympatyczna , Pan Kucharz specjalnie dla mnie robił wege żarcie, bo tam mięso kochają. Mieszkałam na 47. pietrze chyba, nie pamiętam już, jakoś tak.

6. MABUHAY MANOR
strona www
– od 3500 peso za pokój dwuosobowy
Grzegorz: „Spedziłem kilka dni w Mabuhay Manor, koszt okolo 3000p ($75). Był to mini apartament, na dole sofy i mini kuchnia, na górze pokój i spora lazienka. Nie było tam gwiazdek. Ale oceniłbym na dobre 4. Znalazla nam ten hotel kuzynka żony mieszkająca w Manila. 10 min od Mall of Asia.

My zwykle korzystamy ze wskazówek serwisu Tripadvisor i do tej pory nigdy się nie zawiedliśmy. Poniżej 3 wg Tripadvisora najlepsze noclegi w Manili (w trzech kategoriach: hotele, pensjonaty, kwatery specjalne). Pozostałe znajdziecie w serwisie: TRIPADVISOR.

6. PAN PACIFIC MANILA
strona www
– od 5000 peso

7. ONE LIBERTY HOTEL
strona www
– od 1700 peso za pokój dwuosobowy

8. WHERE 2 NEXT
strona www
– od ok. 500 peso za dormitorium

I na sam koniec plusy i minusy konkretnych lokalizacji w Manili (opracowano na podstawie przewodnika Lonely Planet):
Filipiny_gdzie_mieszkac_w_manili_manila_pdf

p.s. Noclegów na kartonie zdecydowanie nie polecamy. Choć znamy takich, którzy i w Manili tego próbowali.