Tsomoriri to jedno z najwyżej położonych jezior świata. Rozciągając się na długość 20 kilometrów położone jest na całkiem imponującej wysokości 4600 metrów n.p.m. pomiędzy Ladakhiem na północy, Tybetem na wschodzie i Zanskarem na zachodzie, czyli krótko mówiąc – w Himalajach.

Z nazwą jeziora związana jest ciekawa legenda. Otóż mówi się, że dawno dawno temu przejeżdżała tamtędy na jaku pewna buddyjska mniszka (tybet. chomo). Ni stąd nie zowąd zwierzę spłoszyło się i wbiegło do wody. Jak pływać niestety nie potrafił, zatem… zaczął tonąć. Przerażona kobieta krzyknęła wniebogłosy „ri, ri” czyli po prostu wydała z siebie dźwięk, charakterystyczny w tamtym rejonie dla ludzi w sytuacjach grozy. Niestety. „Ri, ri” tym razem nie pomogło. Mniszka utonęła wraz ze swoim jakiem, a miejscowi ludzi zaczęli nazywać jezioro Chomoriri. Jeszcze później przemianowano je na Tsomoriri. Istnieje oczywiście również bardziej prozaiczne wyjaśnienie – odwołujące się po prostu do tybetańskiej etymologii, gdzie Tso znaczy właśnie jezioro, Mo jest synonimem wolnostojących wód, a Ri to tyle, co góry. Tym samym Tsomoriri to po prostu górskie jezioro.

Wydawałoby się, że Tsomoriri leży niewielkiej odległości od stolicy Ladakhu, Leh, bowiem miejsca te dzieli zaledwie 215 kilometrów. To niby niedużo, ale kręte górskie drogi i brak asfaltu na wielu z nich sprawiają, że nie sposób jest wybrać się tam na jednodniową wycieczkę. Korzok, największa wioska w rejonie doliny Changthang, aż do 1947 roku znajdowała się na głównym szlaku handlowym Centralnej Azji, a dziś leży na trasie wiodącej z do Manali. Główną atrakcją w okolicy jest jednak i cała Dolina Changthang słynna dla rzadko spotykanej fauny i flory. Z tego (między innymi oczywiście) powodu, aby móc wybrać się nad Tsomoriri potrzebne jest specjalne pozwolenie, które uzyskuje się w Leh.

Cienie wysokich szczytów górskich i różna głębokość wód jeziora sprawiają, że Tsomoriri mieni się wszystkimi odcieniami błękitu i zieleni. Czy muszę Was jeszcze przekonywać, że jest tam naprawdę wyjątkowo?