Karangasem! Już sama nazwa tego regionu położonego na północno- wschodnich krańcach wyspy kryje w sobie obietnicę czegoś zupełnie innego, czegoś nowego; czegoś, z czym jeszcze nie mieliście do czynienia! I tak jest w rzeczywistości. Bo Karangasem jest jedyne w swoim rodzaju. 

To właśnie tam nadal spotkamy stare rytuały rdzennej ludności i przespacerujemy się po miejscach, którymi kiedyś chadzali lokalni królowie. A jeśli dopisze nam szczęście, zza chmur wychynie Agung, najwyższy wulkan Bali, którego majestatyczna sylwetka w pogodne dni dominuje na horyzoncie. 

Przed Wami miejsca w Karangasem, które zobaczyć po prostu trzeba:

  1. GUNUNG AGUNG

Najwyższy szczyt Bali liczy sobie 3031 m n.p.m jak podają jedni lub 3142 m n.p.m według innych źródeł. Te trochę ponad 100 metrów wysokości Agung miał stracić podczas potężnej erupcji w 1963 roku. Ostatnie erupcje miały miejsce zaledwie kilka lat temu, ale żadna z nich na szczęście z nich nie spowodowała większych szkód.

Zakładając, że dopisze pogoda, a czubek wulkanu nie będzie tonął w chmurach, majestatyczną sylwetkę wulkanu zobaczycie niemal z każdego miejsca na wyspie. Ale Agunga można nie tylko podziwiać z daleka. Na szczyt wulkanu wiedzie kilka tras trekkingowych. Najbardziej popularną i najczęściej wybieraną jest trasa, która prowadzi od strony świątyni Pasar Agung (Pura Pasar Agung). Jeśli macie ochotę spojrzeć na Bali z jej najwyższego punktu, dajcie znać, a zorganizuję Wam jedyny w swoim rodzaju .

  1. PURA BESAKIH

Besakih to wielki świątynny kompleks, nazywany także „Matką świątyń”, którego początki sięgają VIII wieku i w którym znajdują się sanktuaria wszystkich wyznawców hinduizmu na Bali. Bardzo często można tam trafić na wiernych biorących udział w ceremoniach. Najważniejszą świątynią w obrębie całego kompleksu jest Pura Penataran Agung Besakih, którą rozpoznać można po charakterystycznych strzelistych meru o czarnych daszkach z włókien cukrowej.

3. SIDEMEN

Wyobraźcie sobie kręte drogi, soczyście zielone pola ryżowe, wzgórza oferujące wspaniałe widoki na okolicę i wulkan Agung spoglądający na wioskę z wysokości. To właśnie w takiej dolinie położona jest niewątpliwie bardzo urokliwa miejscowość Sidemen. Mam nadzieję, że pozostanie taka jak najdłużej i myślę, że jest na to szansa, bo choć z roku na rok coraz więcej tam klimatycznych hoteli i niewielkich pensjonatów, to na szczęście miejscowość jak dotąd nie straciła wiele ze swojego sielskiego charakteru.

4. TENGANAN

To jedna z najbardziej tradycyjnych wiosek na całej Bali zamieszkiwana przez rdzennych Balijczyków – potomków ludności, którzy przybyli te ziemie zanim nastała era królestwa Majapahit. Tenganan słynie przede wszystkim z wyrafinowanego „podwójnego ikatu”, którego wykończenie, na które składa się wyszukany proces tkania i farbowania, może zająć nawet 5 lat.

5. CANDIDASA

Ta spokojna wypoczynkowa miejscowość położona na wschodnim wybrzeżu wyspy przeżyła swój gwałtowny rozwój kilkanaście lat temu, a dziś jest niestety często pomijana przez przybywających na Bali. Z mojego punktu widzenia Candidasa ma jeden poważny minus – wzdłuż miejscowości ciągnie się bardzo ruchliwa droga wiodąca z południa na północ wyspy, więc nie znajdziecie tam spokojnej promenady spacerowej. Jest jednak również potężny plus – z uwagi na swoje centralne położenie w regionie to jedna z najlepszych baz wypadowych dla osób, które chcą poznać Karangasem.

6. VIRGIN BEACH

Najpiękniejszą plażą w okolicy jest Virgin Beach (zwana także White Beach lub Pasir Putih z uwagi na biały kolor piasku) oddalona o Candidasy o kilkanaście minut jazdy skuterem. To prawdziwa rajska plaża, na której można się nie tylko zrelaksować, ale również coś przekąsić w jednym z lokalnych warungów. Interesującym widokiem będą również tradycyjne łodzie, czyli jungkung, którymi lokalni rybacy wypływają codziennie na .

7. TIRTA GANGGA

To jeden z wodnych pałaców w okolicy Karangasem założonych przez lokalnych władców i do dziś należących do rodu królewskiego z Karangasem. Tirta Gangga to przede wszystkim , wspaniała roślinność i rzeźby. Oferuje nie tylko kąpiel i spacery w pięknych okolicznościach przyrody, ale i podziwianie imponujących widoków.

8. TAMAN UJUNG

Ta kolejna perełka architektniczna została zbudowana w 1901 przez radżę regionu Karangasem, Anak Agung Gede Djelantik, a dziś znana jest jako pałac na wodzie. Taman Ujung został zniszczony najpierw przez erupcję Agunga w 1963 roku, a następnie przez trzęsienie ziemi w 1976, ale po odbudowie nadal prezentuje się wyjątkowo i przyciąga zarowno turystów z całego świata, jak i lokalnych mieszkańców.

9. PURA LEMPUYANG

Pełna nazwa tej jednej z najważniejszych świątyń na Bali to Pura Penataran Agung Lempuyang. Zbudowano ją na zboczach Gunung Lempuyang na wysokości ok. 600 m n.p.m. jako jedną z sześciu najświętszych lokalnych świątyń zapewniających Bali duchowy balans. Kiedyś świątynię odwiedzali przede wszystkim uczestniczący w ceremoniach mieszkańcy wyspy, ale od kilku lat miejsce jest tłumnie odwiedzane przez turystów, a wszystko za sprawą “Gate of Heaven”, czyli słynnych kamiennych wrót i wyjątkowo popularnych na instagramie zdjęć z ich odbiciem. W czasach przed covid, aby mieć takie zdjęcie, trzeba było odczekać średnio 3 godziny w kolejce.

10. AMED

Wioska, czy właściwie ciąg wiosek położonych na północno-wschodnim wybrzeżu Bali i usytuowane tam o czarnym wulkanicznym piasku, to miejsce wprost idealne dla wszystkich tych, których szukają spokoju z dala od utartych szlaków, a jednocześnie nie chcą rezygnować ze zdobyczy tak zwanej “cywilizacji”. W ciągu ostatnich lat Amed rozwinęło się, ale choć nie jest to już spokojna , lecz miejscowość turystyczna, nadal nie straciło zbyt wiele ze swojego charakteru.

Więcej pięknych miejscówek w Karangasem oraz szersze opisy znajdziecie w moim ebooku poświęconym Bali (obecnie w przygotowaniu).

A jakie są Wasze na wschodzie Bali?