Najnowszy 'a nieco odbiega od tego, do czego przyzwyczaił nas ten wybitny reżyser. The Grandmaster to czystej próby film sztuk walki, jednak zrealizowany z wyjątkową wirtuozerią i dbałością o i montaż.

Opowiedziana historia to biografia mistrza stylu Wing Chun, słynnego Yip Mana, który był nauczycielem m.in. Bruce'a Lee. Nie jest to oczywiście pierwsza ekranizacja jego biografii, żeby wspomnieć chociażby film z 2008, w reżyserii Wilsona Yip. Oba filmy koncentrują się jednak na różnych okresach życia Yip Mana. Film Wong Kar-wai'a opowiada o okresie od wybuchu drugiej wojny chińsko-japońskiej, aż do lat 50-tych XX wieku. Chaos, w jakim pogrążył się kraj pierwszych latach republiki Chińskiej, uznawany jest jako złoty wiek sztuk walki.

Myślę, że nie będziemy tracić tutaj czasu na streszczanie fabuły. Kiedy obejrzycie trailer będziecie wiedzieć, że koniecznie trzeba zobaczyć ten film na wielkim ekranie.

Polska premiera The Grandmaster odbędzie się w ramach Festiwalu Filmowego . Pokazy specjalne w Warszawie oraz Wrocławiu będą póki co jedynymi planowanymi projekcjami filmu w Polsce. Co więcej, w międzynarodowej dystrybucji film pokazywany jest w wersji 108 minut (The Weinstein Company cut), a na Pięciu Smakach zobaczycie go w wersji festiwalowej – 123 minuty!

The Grandmaster