Już za niecałe 2 miesiące, w dniach 12-20 listopada, odbędzie się 8. edycja Festiwalu Filmowego . Zanim to jednak nastąpi, organizatorzy festiwalu zapraszają do kina Luna w Warszawie na Przedsmaki, czyli cykl ów, który zaostrzy apetyty przed daniem głównym.

Na początek pokazane zostaną dwa filmy nagrodzone na ubiegłorocznej edycji festiwalu. Uhonorowane wyróżnieniem, singapurskie „Ilo Ilo” Anthony'ego Chena jest opartą na wspomnieniach reżysera historią prostej filipińskiej służącej. To opowieść o zmianie, dokonującej się we wzajemnych stosunkach podwładnych i pracodawców, dzieci i dorosłych, obcych i swoich w obliczu emocjonalnych i finansowych problemów. Przede wszystkim jednak jest to film o przyjaźni i dramacie rozstania.

Druga projekcja to zwycięzca 7. Pięciu Smaków – „36” Nawapola Thamrongrattanarita. Debiutancki film Taja składa się z 36 ujęć, tylu, ile klatek ma analogowa taśma fotograficzna. Prosta historia o miłości, rozstaniu, nostalgii, tocząca się w czasach technologii cyfrowej. Chłopak i dziewczyna, wspólna historia zapisana w obrazach, które znikają z dysku…

Niezwykłym wydarzeniem będzie pokaz filmu „Słodko, gorzko, ”, w reż. Park Chan-wooka i jego brata Chan-kyonga, zrealizowany przy udziale internautów z całego świata. To list miłosny do Seulu, obraz ukazujący wiele twarzy ńskiej stolicy. Po darmowej projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami ścieżki dźwiękowej filmu, członkami zespołu Be-Being. Dzień później w TR Warszawa odbędzie się koncert Be-Being – pierwszy z cyklu . Będzie to inspirowane buddyjską filozofią widowisko, przeplatające graną na żywo muzykę z elektroniką. Dźwiękom towarzyszyć będą wszechobecne, absorbujące wizualizacje.

Słodko, gorzko, Seul, reż. Park Chan-wook, Park Chan-kyong
Słodko, gorzko, Seul, reż. Park Chan-wook, Park Chan-kyong

Dwie ostatnie projekcje są wprowadzeniem do jednej z sekcji tegorocznego festiwalu – Na Dzikim Wschodzie. To filmy w brawurowy sposób łączące smaki wschodnie z zachodnimi, adaptujące najbardziej amerykański z gatunków filmowych na grunt Dalekiego Wschodu.

„Dobry, zły i zakręcony” Kim Jee-woona to pełen kinetycznej energii hołd dla słynnego filmu Sergio Leone. Reżyser zebrał najlepszych koreańskich aktorów, aby stworzyć spektakl przywracający kinu nieskrępowaną radość opowiadania.

Ostatnie danie przedsmaków, „Sukiyaki Western Django”, już w tytule ujawnia swoje japońsko-amerykańsko-włoskie wpływy. Gdzieś pośród japońskich bezdroży zdajduje się miasteczko, w którym rywalizują dwie grupy przestępców. Wszystko zmieni się, gdy pojawi się w nim bezimienny rewolwerowiec… Fabuła, która niejednokrotnie tworzyła most pomiędzy kinem azjatyckim, a hollywoodzkim i europejskim tym razem w wydaniu najbardziej eklektycznego z japońskich reżyserów i z epizodycznym udziałem Quentina Tarantino.

Przedsmaki będą gościć w Kinie Luna przy ul. Marszałkowskiej 28 w środy o godzinie 20:30. Wyjątkiem jest film „Słodko, gorzko, Seul”, którego pokaz odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.

Bilety na seanse w cenie 10 zł są do nabycia w kasie Kina Luna oraz online na stronie festiwalu. Na pokaz filmu „Słodki, gorzki, Seul” wydawane będę bezpłatne wejściówki (odbiór w kasie kina od 8 października).

Jednocześnie na stronie festiwalu rusza sprzedaż biletów na wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu: Japońską Noc Grozy (45 zł) oraz koncerty z cyklu Radio :

Be-Being: 40 zł (normalny), 35 zł (ulgowy)

Hiromichi Sakamoto: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)

DaWangGang: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)

W najbliższych tygodniach będziemy na bieżąco informować Was o wszystkim, co musicie wiedzieć o Festiwalu Filmowym Pięć Smaków!