W lipcu 2013 roku FORBES ogłosił listę 50 najbogatszych Filipińczyków, a na niej kolejne miejsca zajmują:

1. Henry Sy & rodzina

Ten 88-latek, którego majątek szacuje się na 12 miliardów dolarów, stoi na czele szeroko znanej na Filipinach firmy SM Investments. Należą do niej choćby największe, najpopularniejsze i co za tym idzie, najbardziej oblegane, centra handlowe oraz Banco de Oro, jeden z najpopularniejszych banków. Tylko w roku 2012 firma przyniosła zyski w wysokości 570 milionów dolarów. Henry Sy znajduje się na czele listy Forbesa już od sześciu lat.

2. Lucio Tan & rodzina

Drugi najbogatszy człowiek na Filipinach znacząco zwiększył swoje dochody konsolidując należące do niego filmy takie jak Asia Brewery i Philip Morris (80 % rynku papierosów na Filipinach) w jeden prywatny holding LT Group, na którego czele stanął syn Michael. Majątek rodziny Tan, ulokowany również w akcjach San Miguel i , szacuje się na 7,5 mld dolarów.

3. Andrew Tan

Człowiek, którego majątek szacuje się obecnie na 4,6 mld dolarów jest synem zwykłego robotnika (taki awans społeczny na Filipinach należy do rzadkości). Dziś Andrew Tan jest właścicielem holdingu firm Alliance Global, znanym choćby dla Resorts World, dewelopera Megaworld Corporation (odpowiedzialnego za powstanie wielu drapaczy chmur na terenie całej Metro Manili) albo… rumu Emperador.

4. Enrique Razon, Jr

Właściciel International Container Terminal Services operującego w 28 portach na całym świecie oraz kasyn należących do sieci Bloomberry Resorts. Majątek szacowany na 4,5 mld dolarów zapewnił mu 4. miejsce na liście Forbesa.

5. John Gokongwei, Jr

Majątek szacowany na 3,4 mld dolarów zawdzięcza głównie sukcesom holdingu JG Summit, do którego należą m.in. tanie linie lotnicze , popularny deweloper Robinsons Land Corporation, PLDT, czyli lider w dziedzinie komunikacji oraz Robinsons Bank. Poza tym do 5. najbogatszego Filipińczyka należy również sieć hoteli GoHotels oraz kasyna.

6. Jamie Zobel de Ayala & rodzina

Właściciel Ayala Corporation, najstarszego filipińskiego koncernu, działającego głównie w branży nieruchomości, bankowości i telekomunikacji (znane Ayala Land, Bank of the Philippine Islands, Globe Telecom). Akcje firmy należą do jego siedmiorga dzieci, najstarszy syn, Jaime Augusto, jest aktualnie prezesem. Majątek szacowany jest na 3,1 mld dolarów.

7. Rodzina Aboitiz

Działalność koncernu Aboitiz Equity Ventures skupia się głównie w rejonie Cebu, a poza nim kojarzony jest przede wszystkim Union Bank. Majątek: 3 mld dolarów.

8. David Consunji

Założyciel koncernu DMCI działającego w branży budowlanej już od 1954 roku (jednej z najpopularniejszych deweloperów w ), dziś swoje zyski zawdzięcza również sukcesom w branży energetycznej oraz Semirara Mining, będącemu największym producentem węgla na Filipinach. Majątek szacuje się na 2,7 mld dolarów.

9. George Ty

Założyciel i właściciel Metropolitan Bank (trzeciego najpopularniejszego banku w kraju) oraz posiadacz większości udziałów w Toyota Motor Philippines obecnie działa również w branży nieruchomości i ubezpieczeniowej. Jego majątek szacuje się na 2,6 mld dolarów.

10. Lucio i Susan Co

Znani przede wszystkim jako właściciele sieci ponad 150 hipermarketów i sklepów Puregold, spośród których aż ponad 50 zostało otwartych w 2012 roku. Majątek w wysokości 1,9 mld dolarów zawdzięczają również sieci hoteli, dystrybucji wina oraz działalności w branży nieruchomości.

Pełna lista 50 najbogatszych Filipińczyków dostępna jest na stronie Forbesa.

Jako ciekawostkę podam, że zaledwie kilka dni po opublikowaniu listy Forbesa, na stronie Philstar.com ukazał się artykuł pt. „Na liście Forbesa brakuje wielu miliarderów” , a w nim jako brakujące wymienia się tak znane na Filipinach nazwiska jak Yuchengco, Roxas czy Ortigas, znanego na całym świecie Manny'ego Paquiao i… wielu, wielu innych.

A na koniec dla porównania – wartość majątku Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka na liście Forbesa, szacuje się na ok. 3,5 mld dol.