W najbliższy weekend, 5 i 6 grudnia, odbędzie się Jubileuszowa 15.edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA, podczas której miłośnicy podróży będą mogli wybrać się do Indii, Omanu, Indonezji, na wyprawę rowerową do Ameryki Południowej, w Karpaty wschodnie, do Iranu, Ekwadoru i na dookoła Annapurny w Nepalu.

W programie również zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie i usłyszą pełne emocji opowieści fotografujących podróżników. Organizatorami wydarzenia są Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, podróżnicy, fotografowie, organizatorzy wypraw trekkingowych w Himalaje.

IF

O tegorocznej edycji:

Wybierzemy się z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami do Allahabadu na święto Kumbh Mela będące największym religijnym zgromadzeniem świata. Dotrzemy też do mniej znanych miejsc nad Gangesem we wschodniej części Indii (stany Bihar i West Bengal) przyglądając się ceremoniom religijnym i świętom oraz życiu codziennemu.

Pokaz nr 1 Ganges_1

Posłuchamy orientalnej opowieści Marka Pindrala, który spędził w Omanie ponad 1001 dni i nocy, opowieści splecionej z wielu wątków.

Pokaz nr 2 Oman_2

zabierze nas w podróż po odległych rejonach Indonezji zamieszkałych przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Poznamy bliżej bissu – tzw. piątą płeć czyli transpłciowych szamanów.

Pokaz nr 3 Indonezja_2

Będziemy uczestniczyć w niezwykłej rowerowej podróży na krańce świata przejeżdżając w ciągu 2 lat aż 16 000 km rowerem przez Amerykę Południową i Australię. Agnieszka i Mateusz Waligóra opowiedzą o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów.

Pokaz nr 4 Ameryka_Pld Rowery_1

Grzegorz Leśniewski i Marcin Stańczyk przedstawią nam fotograficzną opowieść o Karpatach wschodnich, jednym z najdzikszych miejsc w sercu Europy, symbolicznym końcu świata ukrytym na styku trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy Pokażą nieskażoną cywilizacją przyrodę, ale również zaklęty w czasie świat ludzi wciąż żyjących w rytmie wyznaczanym przez prawa natury.

Pokaz nr 5 Karpaty_wschodnie_1

Wyruszymy razem z Anną i Marcinem Szymczakami w podróż do Iranu. Ugoszczą nas Persowie – otwarci i pomocni ludzie oraz żyjący w górach nomadzi. Odwiedzimy miasta: Isfahan, Sziraz, Kaszan oraz zagubiony w pustynnym pyle Jezd i Kerman. Dotrzemy też na skraj najgorętszej na świecie pustyni Lut.

Pokaz nr 6 Iran_2

Wspinając się na andyjskie ośnieżone szczyty, przemierzając amazońską dżunglę i podróżując po Ekwadorze z Mariuszem Jachimczukiem odkryjemy zjawiskowe krajobrazy, kolonialną architekturę, ciekawe noworoczne zwyczaje oraz niezwykłą endemiczną przyrodę Wysp Galapagos.

Pokaz nr 7 Ekwador_1

Powędrujemy himalajskim szlakiem dookoła Annapurny w Nepalu oglądając podczas fascynującej pieszej wędrówki niemal wszystkie strefy klimatyczne Ziemi w 3 tygodnie. Poprowadzi nas Marek Arcimowicz, który wracał tam wielokrotnie jako przewodnik, obserwując i dokumentując przy okazji historię przemian w tym rejonie.

Pokaz nr 8 Nepal_1

Program:

sobota 5 grudnia 2015

godz. 11.00 – 12.30
GANGES – MISJA BEZ WIZJI Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

godz. 13.30 – 15.00
W CIENIU MINARETÓW – Marek Pindral

godz. 16.00 – 17.30
PIĄTA PŁEĆ I INNE TAJEMNICE INDONEZJI Anna Jaklewicz

godz. 18.30 – 20.00
ROWERAMI NA KRAŃCE ŚWIATA Agnieszka i Mateusz Waligóra

niedziela, 6 grudnia 2015

godz. 11.00 – 12.30
KARPATY WSCHODNIE – NASZE WSPÓLNE DZIEDZICTWO
Grzegorz Leśniewski i Marcin Stańczyk

godz. 13.30 – 15.00
– W POSZUKIWANIU SKARBÓW ORIENTU
Anna i Marcin Szymczakowie

godz. 16.00 – 17.30
EKWADOR – W CIENIU WULKANÓW I NA PLAŻACH GALAPAGOS
Mariusz Jachimczuk

godz. 18.30 – 20.00
DOOKOŁA ANNAPURNY – TO BYŁ NAJPIĘKNIEJSZY TREKKING ŚWIATA –
Marek Arcimowicz

Bilety:
Bilet na jeden pokaz – 17 zł
Przedsprzedaż biletów od 1 października do 2 grudnia przez Internet – informacje na stronie www.festiwalterra.pl
Pozostałe bilety będzie można kupić w kinie Wisła: 3 i 4 grudnia w godz. 12.00-20.00
oraz w dniach festiwalu w dniach festiwalu 5 i 6 grudnia w godz. 10.00 – 20.00.

Festiwal_Terra

O Festiwalu:
Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA, odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie, to przegląd staranie wybranych, profesjonalnych pokazów slajdów z różnych zakątków świata. Kluczem doboru pokazów nie są ekstremalne wyczyny podróżnicze – chyba, że są dobrze sfotografowane i opowiedziane – ale bardzo dobre prezentacje fotograficzne, z ciekawym komentarzem, przemyślaną kompozycją pokazu, ilustrowane muzyką, pokazujące pasje autorów i emocje im towarzyszące. Organizatorzy tak dobierają prezentacje, by widzom pozostawiły piękne obrazy pod powiekami, zaciekawiły, zachwyciły, czy w końcu skłoniły do refleksji, a czasem także zainspirowały do własnych podróży. Festiwal TERRA ma za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu.
Festiwal co roku gromadzi liczną i wierną publiczność.
więcej o festiwalu:
http://www.festiwalterra.pl/
https://www.facebook.com/events/692283910872700/

Organizator Festiwalu:
Terra Incognita prowadzona przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów – podróżników zajmujących się zawodowo pokazami slajdów, które prezentowali w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Są prekursorami profesjonalnych pokazów slajdów o tematyce podróżniczej w Polsce. Starannie wybrane zdjęcia uzupełniają ciekawą opowieścią i muzyką etniczną. Od 1994 roku organizują wyprawy poznawcze i trekkingowe do Indii, Nepalu, Gruzji, Kirgizji, Turcji, Mongolii i na Syberię (od 2005 r. współ z Klubem Podróży Horyzonty). Wspólnie z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie organizowali w latach 1995-2011 cykl pokazów slajdów pt. „Podróżnicze pasje”. Są autorami trzech wystaw fotograficznych „Syberyjskie wędrówki – Jakucja” (1999r.) i „Czas zamknięty w przestrzeni – Indyjski Tybet” (2000r) prezentowanych w Muzeum Ziemi PAN i „Mieszkańcy himalajskich dolin” (2003r.) w Muzeum Azji Pacyfiku, albumu fotograficznego : „Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów” oraz przewodnika trekkingowego po indyjskich Himalajach. Od 2001 roku są organizatorem Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA. Więcej informacji: www.terra.waw.pl

Logo_Festiwal_Terra_15