Kiedy mówi lub pisze się o wakacjach , większości ludzi przychodzi na myśl przede wszystkim tzw. “backpacking” (najczęściej z przewodnikiem Lonely Planet za pazuchą;) lub wczasy czy „wyprawy” organizowane przez biura podróży. Ale kraje azjatyckie mogą też kusić luksusem i ofertą raczej niedostępną w innych regionach świata. I nie myślę tutaj bynajmniej o wycieczkach “all inclusive”…

villa joss seminyakTaką mało popularną (przynajmniej w Europie) formą wypoczynku są pobyty w prywatnych luksusowych willach, zlokalizowanych na Bali, , Sri Lance, Phuket, czy Ko Samui. Oczywiście turyści z Europy spędzają swoje urlopy w willach we Włoszech, Hiszpanii, czy południowej Francji, jednakże oferta ta nieco różni się od willi azjatyckich.

Po pierwsze: lokalizacja. Każdy, kto ceni sobie orientalną architekturę, ciepły klimat, aromatyczne azjatyckie potrawy i odmienność kulturową, zdecydowanie lepiej odnajdzie się w balijskim Ubud, w willi położonej na klifie zatoki Jimbaran, czy nawet w sercu ruchliwego Seminyaku. Jest to idealne połączenie dostępności wszystkiego, do czego przywykły europejskie mieszczuchy, z prawdziwą Azją, która czai się tuż za rogiem, wraz z cała swoją intensywnością dźwięków, barw i zapachów. Każda z willi ma oczywiście prywatny basen i jeśli nie jest położona przy samej plaży (czasem jest to niemożliwe – patrz Seminyak, Ubud), to jest ona zazwyczaj w zasięgu kilku minut.

Villa SamadhanaPo drugie: obsługa. W azjatyckiej willi można poczuć się jak prawdziwy król, gdyż do dyspozycji gości jest zazwyczaj od kilku do kilkunastu osób: sprzątaczki, kucharze, ochroniarze, kierowcy, opiekunki do dzieci, concierge, masażyści, trenerzy jogi itd. To oni odpowiedzialni są za komfort pobytu i są w stanie zaspokoić większość potrzeb gości. Bardzo często goście otaczani są opieką personelu willi od momentu opuszczenia pokładu samolotu. Kiedy wylądowałem na lotnisku w Denpasar czekał już na mnie pracownik willi odpowiedzialny za koordynację wszystkiego, co dzieje się na lotnisku. Wskazywał drogę, zaaranżował wizę (oczywiście bez konieczności stania w długiej kolejce), pomógł z bagażami, a następnie odprowadził na parking, gdzie czekał już samochód z kierowcą.

Villa Kubu, Seminyak, BaliPo trzecie: towarzystwo. Nie zawsze istotne jest gdzie się wybieramy, za to zawsze z kim. Willa to doskonałe rozwiązanie dla większych grup lub rodzin, które chcą wspólnie spędzić czas. Bez większego problemu można znaleźć obiekty z trzema, czterema, ośmioma, a nawet trzynastoma sypialniami! Oznacza to, że w jednej willi komfortowo może mieszkać od 6 do 26 osób. Największe obiekty są popularnymi miejscami na organizację ślubów i innych przyjęć. Oczywiście dostępne są również mniejsze wille z jedną lub dwoma sypialniami.

Wypoczynek w azjatyckich willach cieszy się największym powodzeniem wśród mieszkańców Australii, Singapuru, Hong Kongu, Kanady, ale także coraz częściej Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec. Jest to ciekawa alternatywa dla wszystkich znudzonych anonimowością wielkich hoteli oraz tych, którzy nie widzą się w roli podróżujących z plecakiem.


Informacje praktyczne, czyli co, gdzie i jak…

The Villa GuideDoskonałym źródłem informacji o willach jest portal The Villa Guide. Znajdziecie tam nie tylko wyszukiwarkę willi, szczegółowe opisy i , ale także opinie osób, które spędziły tam swoje wakacje. Osoby, które marzą o ślubie na Bali powinny odwiedzić stronę Elite Events.
www.thevillaguide.com

villa kubu baliVilla Kubu – kompleks 15 willi zlokalizowany w sercu popularnej miejscowości Seminyak, na Bali. Do wyboru są wille z jedną, dwoma i trzema sypialniami. Jest to idealna lokalizacja dla tych, którzy oprócz wypoczynku w zaciszu prywatnej willi cenią sobie dostęp do niezliczonej ilości sklepów i restauracji.
www.villakubu.com

East ResidenceEast Residence and Spa – willa położona wśród pól ryżowych Canggu, miejscowości zlokalizowanej zaraz obok słynnego Seminyak. Goście otrzymują do dyspozycji 5 sypialni, spa, samochód z kierowcą i niesamowity 20-metrowy basen typu “infinity-edge”.
www.eastresidence.com

Ambassador's House Sri LankaAmbassador's House – przepiękny kolonialny na Sri lance, zlokalizowany w samym Forcie Galle, na południowo-zachodnim wybrzeżu Sri Lanki. Oferuje pięć sypialni w dwóch budynkach, taras na dachu z niesamowitym widokiem, ogród, basen i oczywiście pełną obsługę.
www.ambassadorshouse.com

Tekst powstał przy współpracy z firmą Marketing Villas Ltd., zajmującej się zarządzaniem, promocją i wynajmem luksusowych willi w Azji Południowo-Wschodniej.