Na niezwykłe fotografie Hermana Damara natknęłam się przypadkiem już jakiś czas temu, aby potem często do nich wracać, a dziś zapraszam na krótki z ich autorem, niezwykle skromnym indonezyjskim fotografem z Dżakarty. Herman Damar opowiada o swojej fotograficznej drodze, fotograficznych priorytetach i swojej miłości do Indonezji.

Nazywasz siebie „amatorem”, jednak każdy musi przyznać, że Twoje fotograficzne umiejętności są imponujące. Opowiesz, jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?

+ Zacząłem fotografować zaledwie 6 czy 7 lat temu. I pewnie już zawsze będę nazywać siebie amatorem, bo przecież ciągle będzie coś, czego będę mógł się nauczyć.

Mieszkasz w Dżakarcie, ale bardzo często odwiedzasz wioski na Jawie. Dlaczego lubisz fotografować i dokumentować życie właśnie tam?

+ Bardzo interesuje mnie proste życie na wsi, w szczególności życie , które mogą cieszyć się swoim dzieciństwem. Poza tym chciałbym pokazać Indonezję i jej będącą darem od Boga różnorodność.

Jakie są Twoje ulubione fotograficznie miejsca w Indonezji? I dlaczego?

+ W Indonezji kocham właściwie każde miejsce. Choćby dlatego, że to kraj niezwykle różnorodny kulturowo.

Robiąc zdjęcia wykorzystujesz jedynie światło zastane, a jednak wielu osobom Twoje fotografie wydają się nierealne, a wręcz nieco baśniowe. Co sprawia, że Twoje zdjęcia wyglądają właśnie tak?

+ Naprawdę…?;) Być może dlatego, że zawsze staram się robić zdjęcia całym swoim sercem, wykorzystując wszystkie moje umiejętności i próbując zrozumieć świat ludzi, których fotografuję.

Które z Twoich zdjęć utkwiło Ci najbardziej w pamięci? 

+ Każde jest niezapomniane i ważne, bo każde ma swoją własną historię.

Co chciałbyś, żeby widzieli w Twoich fotografiach?

+ Chciałbym, żeby docenili znaczenie prostoty, wspólnoty i wdzięczności za dary od Boga.

A jeśli mógłbyś odwiedzić jakiekolwiek miejsce na świecie, aby fotografować, na jaki kraj i dlaczego padłby Twój wybór?

+ Chcę wybrać się do Indii i Chin. To kraje o bogatej historii, a fotografowanie życia tamtejszych ludzi mogłoby być dla mnie sporym wyzwaniem.

Jakiego sprzętu używasz?

+ Canona 550D i Lumix GF3

Z jakimi wyzwaniami zetknąłeś się jako fotograf?

+ Nie widzę żadnych szczególnych przeszkód, może z wyjątkiem tych związanych z mało przyjaznym klimatem.

Udzieliłbyś kilku rad tym, którzy chcieliby pójść w Twoje ślady?

+ Warto nauczyć się umiejętnie wykorzystywać swój sprzęt, mieć szacunek do życia ludzi i zawsze starać się zrobić jak najlepsze zdjęcie.

Herman Damar Photography
Herman Damar Photography na Facebooku

hd-23

hd-24

hd-22

hd-21

hd-20

hd-19

hd-18

hd-17

hd-16

hd-15

hd-14

hd-13

hd-10

hd-9

hd-8

hd-7

hd-6

hd-5

hd-4

hd-3

hd-2

hd-12