to obserwatorium astronomiczne w w Indiach zbudowane w 1724 roku. Jest to niezwykła struktura, która składa się aż z czternastu geometrycznych urządzeń stosowanych do pomiaru czasu, prognozowania zmian pogody oraz przewidywania ruchów słońca, księżyca i planet.

Indie_Delhi_Jantar_Mantar, DSC_3123

Indie_Delhi_Jantar_Mantar, DSC_3133

Stwierdzając, że to jedna z mniej popularnych atrakcji turystycznych Delhi minęłabym się nieco z prawdą, bo Jantar Mantar jest znane wśród mieszkańców Indii. Nie wiem, dlaczego przyciąga tak niewielu turystów z innych krajów.

Indie_Delhi_Jantar_Mantar

Indie_Delhi_Jantar_Mantar, DSC_3148

Na pierwszy rzut oka obserwatorium wydaje się być jedynie ciekawą kolekcją różowawych (spotkałam się też z określeniem tej barwy jako łososiowej) rzeźb. W rzeczywistości, każda budowla składająca się na Jantar Mantar ma określony cel, a nazwa Jantar Mantar oznacza tyle co „​​instrument do obliczeń”.

Indie_Delhi_Jantar_Mantar, DSC_3132

Indie_Delhi_Jantar_Mantar, DSC_3128

Na terenie Indii znajduje się aż pięć tego typu budowli. Oprócz obserwatorium w Delhi podobne znaleźć można w Jaipurze, Varanasi, Mathurze i Ujjainie. Wszystkie zostały zbudowane przez maharadżę Sawai Jai Singha II, który wymarzył sobie, że znajdzie lepsze sposoby pomiaru ruchów ciał niebieskich niż astronomowie hinduscy, muzułmańscy czy europejscy.

Indie_Delhi_Jantar_Mantar, DSC_3131

Indie_Delhi_Jantar_Mantar, DSC_3124

Indie_Delhi_Jantar_Mantar, DSC_3139

Jantar Mantar znajduje się w samym sercu miasta – niedaleko Connaught Place i można to miejsce odwiedzać od rana aż do zmierzchu.

p.s. W Delhi i Jantar Mantar byliśmy w lipcu 2010 roku, a sam wpis pierwotnie pojawił się na moim fotoblogu Orientacyjnie.pl.