1. „Biały Tygrys”

Aravind Adiga, wyd. Prószyński i S-ka

Bialy_Tygrys_Aravind_Adiga„Żadnej bajkowej egzotyki rodem z Bollywood, żadnego pachnącego szafranu, ani powiewnego sari, żadnych złudzeń. „Biały Tygrys” – kipiąca gniewem i zuchwale prześmiewcza powieść Aravinda Adigi pokazuje szokujący i ekscytujący zarazem obraz współczesnych Indii i indyjskich konfliktów społecznych.

Balram Halwai – tytułowy Biały Tygrys – to człowiek niezwykle skomplikowany. Służący. Filozof. Przedsiębiorca. Morderca. W listach do premiera Chin, który ma odwiedzić , udziela mu gratis kilku lekcji na temat prawdziwego oblicza indyjskiej przedsiębiorczości i przedstawia historię swojego życia. Przez siedem nocy, w świetle groteskowego żyrandola, Balram snuje przejmującą opowieść o tym, jak udało mu się odmienić los, choć jego przeznaczeniem było robić cukierki, i jak z uczciwego i pracowitego chłopca, urodzonego w ciemnym sercu Indii, stał się pełnym determinacji zabójcą.

Nie mając nic prócz własnej inteligencji i silnego instynktu przetrwania, Balram zostaje kierowcą (i służącym) bogatego właściciela ziemskiego, który zabiera go ze sobą do Delhi. Wielkie miasto, jego przepych i możliwości, są dla chłopaka objawieniem, ale dla ludzi takich jak on, na samym dole społecznej drabiny, świat olśniewających nowych Indii nigdy nie będzie dostępny. Jest tylko jeden sposób, by Balram mógł stać się jego częścią – musi zamordować swego pana.

Oczami Balrama oglądamy Indie, jakich nigdy dotąd nie widzieliśmy: z karaluchami i centrami handlowymi, z prostytutkami i skorumpowanymi politykami, z ubogimi wioskami nad Gangesem, w których panuje bezprawie, i napędzającymi Amerykę ośrodkami techniki i outsourcingu w Bangalurze. Opowiadając historię swojego życia, Balram przekonuje, że nie stwarza moralności, a pieniądze nie rozwiązują wszystkich problemów – można mieć z życia, co się chce, jeśli tylko podsłucha się właściwą rozmowę, a w skorumpowanym świecie wciąż zdarza się przyzwoitość.”
Źródło: materiały wydawcy
Plus za: pokazanie Indii z nowej perspektywy i świetną narrację

2. „Bombaj. Maximum city”

Suketu Mehta, wyd. Namas

bomhaj_maximum_city_suketu_mehta„Suketu Mehta odkrywa przed nami Bombaj – swoje rodzinne miasto, do którego sam pragnie wrócić, by na nowo podjąć przerwane dorastanie. Od slamsów, nocnych barów, dzielnic czerwonych latarni, przez luksusowe apartamenty gwiazd Bollywood i gabinety polityków, po sale medytacyjne dźinijskich mnichów – kreśli poruszające portrety rzeczywistych bohaterów, których życie toczy się w ekstremum ludzkiego doświadczenia. Porywająca podróż w głąb tętniącej życiem metropolii będąca metaforą współczesnego człowieka i jego życia w tłumie.”
Źródło: materiały wydawcy
Plus za: Bombaj widziany oczami Hindusa zamieszkałego na stałe za granicą
 
 
 
 

3. „Bóg rzeczy małych”

Arundhati Roy, wyd. Zysk i S-ka

bog_rzeczy_malych_arundhati_roy niezwykła, najgłośniejsza powieść roku 1997, wyróżniona nagrodą Booker Prize.

Autorka, pisząca po angielsku Hinduska z New Delhi, tą pierwszą swoją powieścią zaskoczyła krytyków i czytelników na całym świecie.

Odznaczająca się kunsztowną narracją, głęboko poruszająca, ta książka o miłości i śmierci, szaleństwie i nadziei, radości i utraconym dzieciństwie, jest prawdziwym arcydziełem liryzmu. A. Roy wykazała niezwykłą odwagę w pokonywaniu obyczajowych i społecznych tabu i w demaskowaniu świata pozornych wartości.”
Źródło: materiały wydawcy
Plus za: jedyną w swoim rodzaju, wyśmienitą narrację i przepiękną opowieść. Gdybym musiała wybrać tylko jedną książkę, wybrałabym właśnie tą.
 
 

4. „Brzemię rzeczy utraconych”

Kiran Desai, wyd. Znak

brzemie_rzeczy_utraconych_kiran_desai„Booker 2006!

Wreszcie pojawił się ktoś, kto może konkurować z Salmanem Rushdiem i Zadie Smith. Rok 1986, małe miasteczko w Himalajach. Szesnastoletnia Sai wychowuje się w zimnym domu dziadka – emerytowanego sędziego Patela, którego całą energię pochłania nienawiść do wszystkiego, co nie angielskie. Ich służącym jest poniewierany przez los kucharz, którego jedyną nadzieją jest syn Bidźu próbujący podbić świat zmywaniem naczyń w najpodlejszych nowojorskich restauracjach. Sai usiłuje budować pierwszy w życiu związek ze swoim korepetytorem Gijanem, jednak sytuacja polityczna szybko wystawi na próbę rodzące się uczucie. Brzemię rzeczy utraconych to opowieść o poszukiwaniu tożsamości i rozmaitych sposobach (nie)radzenia sobie z bagażem tradycji. O wszechogarniającym wpływie Zachodu i ludziach, którzy nie mogąc znaleźć swojego miejsca w świecie, stają się emigrantami we własnym kraju. O zderzeniu wyobrażeń z rzeczywistością, stereotypach i poszukiwaniu akceptacji. W swojej powieści Desai pokazuje w ciepły i zarazem gorzki sposób losy zwykłego człowieka, które nierozerwalnie łączą się z losami jego kraju.”
Źródło: materiały wydawcy
Plus za: piękną opowieść o szukaniu własnego miejsca na świecie

5. „Chłopiec z latawcem”

Khaled Hosseini, wyd. Albatros

chlopiec_z_latawcem_khaled_hosseini„Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje sie w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok Hasan, służący i towarzysz zabaw. Amir jest świadkiem, kiedy na Hasana napada banda miejscowych chłopaków pod wodzą psychopatycznego Asefa, który gwałci chłopca. Z tchórzostwa i wyrachowania nie staje w jego obronie, a nawet doprowadza do sytuacji, w której Hasan musi opuścić ich dom.
Ćwierć wieku później dorosły Amir mieszka w USA, gdzie po wkroczeniu wojsk radzieckich do Afganistanu wyemigrował wraz z ojcem. Ożenił się, jest szczęśliwy, wiedzie dostatnie życie. Został pisarzem. Mimo to nie odstępuje go poczucie winy, świadomość własnej zdrady. I los daje mu szansę, by dokonać zadośćuczynienia. Od ciężko chorego wspólnika swojego zmarłego ojca dowiaduje się, że Hasan nie żyje. Zamordowali go talibowie. To nie jedyna szokująca wiadomość: dawny towarzysz zabaw był w rzeczywistości jego przyrodnim bratem. Amir zdaje sobie sprawę, że musi zdobyć się na odwagę i powrócić do rządzonego przez talibów Kabulu. Chcąc ocalić siebie, musi uratować Sohraba – osieroconego przez Hasana syna…”
Źródło” materiały wydawcy
Plus za: Afganistan i nietuzinkową historię

6. „Hakawati, mistrz opowieści”

Rabih Alameddine, wyd. Znak

hakawati_rabih_alameddine„Emir ma wszystko. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko syna. W niebezpieczną podróż po lekarstwo, które ma pomóc władcy, wyrusza Fatima, jedna z jego służących. Kto inny wykonałby tę misję, jeśli nie kobieta, której oszałamiające piękno dorównuje seksapilowi, sprytowi i poczuciu humoru?  Jak samotna podróżniczka może oszukać watahę rzezimieszków? Pokonać i rozkochać w sobie władcę podziemnego świata? Umrzeć z miłości i ponownie się dla niej narodzić? Zaczarowane historie, miłość i zdrada, latające dywany, dżinny i niebezpiecznie zmysłowy urok – to świat Fatimy, która jednym spojrzeniem uwodzi mężczyzn i . To historia, którą opowiada hakawati, mistrz opowieści, uwodząc swoich słuchaczy.”
Źródło: materiały wydawcy
Plus za: baśniową baśniowość i Liban
 
 

7. „Kronika ptaka nakręcacza”

Haruki ***, Wydawnictwo MUZA S.A.

kronika_ptaka_nakrecacza_haruki_murakami„Akcja „Kroniki ptaka nakręcacza”, podobnie jak w większości książek Haruki Murakami jest bardzo skomplikowana, ale nie ona jest najważniejsza. Jeden z recenzentów streścił ją tak: Toru Okada traci najpierw pracę, potem kota, potem żonę a w końcu – rozum. O ile w pierwszych trzech punktach można recenzentowi przyznać rację, o tyle z tym rozumem sprawa jest nieco bardziej złożona.

Życie Toru Okady po stracie pracy jest monotonne i pozbawione ambicji. Żona zarabia wystarczająco dużo na utrzymanie ich obojga, a Toru prowadzi dom. Ten harmonijny układ zostaje jednak pewnego dnia zburzony, kiedy to znika im kot. Toru wyrusza na poszukiwanie zwierzątka i tak zaczyna się wielka historia jego spotkań z różnymi najdziwniejszymi osobami, prowadząca do całkowitej przemiany duchowej, nieomal buddyjskiej iluminacji. Gdy odejście żony pozbawia go środków do życia i nie może sobie pozwolić na bezczynność, jest już innym człowiekiem, gotowym zacząć nowe życie.”
Źródło: materiały wydawcy
Plus za: absurd i surrealizm

8. „Szklany Pałac”

Amitav Ghosh, wyd. Zysk i S-ka

szklany_palac_amitav_ghosh„Szklany Pałac to znakomita i pełna pasji powieść o miłości i wojnie. Zaczyna się od wygnania króla Birmy i jego rodziny z Birmy do Indii przez Anglików. Na tle historycznych wydarzeń toczą się losy bohaterów.

Amitav Ghosh, którego Peter Matthiesen nazwał „wyjątkowym pisarzem”, opowiada o Rajkumarze, biednym chłopcu unoszonym na fali politycznego i społecznego chaosu, który tworzy własne imperium w birmańskim lesie drewna tekowego. Podczas brytyjskiej inwazji w 1885, kiedy żołnierze zmuszają rodzinę królewską do opuszczenia Szklanego Pałacu, Rajkumar okazuje przyjaźń Dolly, kobiecie, której miłość ukształtuje jego życie. Nie może o niej zapomnieć i po latach, jako bogaty człowiek zaczyna jej szukać.

Akcja tej wielowątkowej powieści obrazująca losy trzech pokoleń toczy się w Birmie, Indiach i Malajach na przestrzeni wieku.”
Źródło: materiały wydawcy
Plus za: rozmach fabularny

9. „

Khaled Hosseini, wyd. Albatros

tysiac_wspanialych_slonc_khaled_hosseini„Bez wątpienia najwyżej oceniana, najgłośniejsza, najchętniej czytana powieść 2007 roku. Niekwestionowany bestseller nr 1 w ponad 20 krajach świata, sprzedany w imponującej ilości ponad 10 milionów egzemplarzy. Poprzednia książka Hosseiniego zatytułowana Chłopiec z latawcem także zdobyła niebywałą popularność, a ostatnio została zekranizowana przez Marca Forstera. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.”
Źródło: materiały wydawcy
Plus za: możliwość zajrzenia za drzwi afgańskiego domu

10. „Żarłoczny przypływ”

Amitav Ghosh, wyd. Noir sur Blanc

Zarloczny_przyplyw_Amitav_Ghosh„Pomiędzy morzem a równinami Bengalu, przy wysuniętym najbardziej na południe fragmencie wybrzeża Indii znajduje się rozległy archipelag wysp. To Sundarban. Nie istnieją tam żadne granice oddzielające słodką wodę od słonej, rzeki od morza, a nawet ląd od wody. Przez setki lat jedynie ludzie bez własnego skrawka ziemi ośmielali się tam osiedlać i jakoś udawało im się przetrwać na tych błotnistych terenach, gdzie władzę sprawują tygrysy-ludojady i krokodyle. To tam na początku zeszłego wieku, pewien Szkot, wizjoner, utworzył utopijną wspólnotę, w której ludzie wszystkich ras, wyznań i klas mogli żyć razem. Mieszkańcy Sundarbanu wierzą, że tylko człowiekowi o prawym sercu, który zapuści się w wodny labirynt wysp, uda się z niego wrócić. Zjawienie się tam Pijali Roy, Hinduski z pochodzenia, ale wychowanej na Amerykankę oraz Kanaja Dutta, wyrafinowanego biznesmena z Delhi, zakłóci delikatną równowagę, jaka tam panuje. Kanaj przyjechał na wyspy na prośbę ciotki, miejscowej osobistości, po raz pierwszy od śmierci wuja, politycznego radykała, który zmarł w tajemniczych okolicznościach po wygaśnięciu lokalnych zamieszek. Kiedy Pija, która bada rzadko występujące rzeczne delfiny, wynajmuje Fokira, dumnego rybaka, jako przewodnika po rozlewiskach, Kanaj zostaje jej tłumaczem. Od tej chwili zaczyna się przypływ. Amitav Ghosh odkrył kolejne nowe terytorium, przywołał do życia z historii i mitów fascynujące miejsce, inny świat. Ale wŻarłocznym przypływie penetruje również inną dżunglę, poznaną w znacznie mniejszym stopniu: ludzkiego ducha. To powieść, która bez przerwy stawia jedno pytanie: czy człowiek potrafi prawdziwie ocenić innego człowieka? Żarłoczny przypływ jest efektem pracy olśniewającej wyobraźni. Napisany z rozmachem dorównuje bestsellerowej powieści Ghosha Szklany pałac.”
źródło: materiały wydawcy
Plus za: niezwykłą opowieść o mało znanym kawałku Indii

Dopiski:

* określenie „książki azjatyckie” w tym przypadku oznacza książki azjatyckich autorów, a nie książki o Azji. Na te przyjdzie jeszcze pora.

**książki umieściłam w kolejności alfabetycznej

***w mniejszym lub większym stopniu lubimy wszystkie książki Haruki Murakamiego

****nie umieściłam w spisie książek mojego ulubionego Orhana Pamuka, zakładając, że Turcja jest krajem europejskim

****no i wiele książek czeka w kolejce.

I na koniec najważniejsze:

Jakie książki Wy polecilibiście nam?