Historia jednej fotografii: Szczęśliwa para z Wietnamu

/, Podróże po Azji, Wietnam, z/Historia jednej fotografii: Szczęśliwa para z Wietnamu

Historia jednej fotografii: Szczęśliwa para z Wietnamu

Wszystko zaczęło się od pewnego zdjęcia. Pełną optymizmu i radości życia fotografię starszej pary zauważyłam w jednej z galerii w uliczkach w październiku ubiegłego roku. Zachwyciła od pierwszej chwili tak, że nie namyślając się długo postanowiłam zdjęcie zakupić i od ponad roku mam przyjemność codziennie zerkać na tych szczęśliwych dziadków. Do dziś nieustannie poprawiają mi humor, zarażają uśmiechem i pozwalają uwierzyć w szczęście.

I na tym zapewne skończyłaby się cała historia, gdyby nie popołudnie w ubiegłym tygodniu, kiedy to przejeżdżając rowerem jedną z głównych ulic Hoi An, dostrzegłam nagle inną galerię, a w niej zdjęcie „moich” dziadków. Już następnego dnia dzięki Mai Thanh Chuongowi, wietnamskiemu fotografowi i autorowi tego pięknego zdjęcia, ze łzami wzruszenia w oczach witałam się z Panią Lơi i Panem Sè nie mogąc uwierzyć własnym oczom.

Historia ich życia wydaje się taka zwykła, najzwyczajniejsza, choć z pewnością zwyczajna nie jest. Ponad 80-letni dziś Lơi i Sè poznali się mniej więcej czterdzieści lat temu, kiedy Sè dojrzał przechodzącą nieopodal Lơi. Kobieta spodobała mu się od pierwszego wejrzenia, zatem już po krótkich zalotach para postanowiła wziąć ślub i od tego pięknego dnia minęło już 38 długich lat, a Lơi i Sè żyją sobie szczęśliwie w małej wiosce jako rodzice czwórki dorosłych już dzieci.

Choć życie nie zawsze było dla nich łaskawe (umarł jeden z ich synów), choć minęło już tyle lat i choć nie chce się wierzyć własnym oczom, w rzeczywistości są jeszcze bardziej pogodni i pełni radości życia niż na fotografii, a Sè nieustannie patrzy na Lơi z podziwem i miłością. Tak zwyczajnie i niezwyczajnie.

By |2017-02-07T19:28:15+00:00Grudzień 29th, 2013|Historia jednej fotografii, Podróże po Azji, Wietnam, z|12 komentarzy

About the Author:

Fotografka i podróżniczka. Od wielu lat eksploruje Azję, a kilka lat temu swój nowy dom znalazła na indonezyjskiej wyspie Bali. Lubi życie z domieszką adrenaliny, śnieg i świeże sushi. Uwielbia swoje trzy balijskie psy. Nie lubi: nudy, braku szczerości i pomidorowej z ryżem. Na co dzień zajmuje się między innymi organizacją wyjazdów do Indonezji. I nie tylko tam.