marzyła mi się od dawna, ale dziwnym trafem wszystko układało się tak, że przez długi czas nie mogłam tam dotrzeć. Za to, kiedy już w końcu dotarłam… już miesiąc później byłam na wyspie raz jeszcze. Bo warto.

1. Flores to kilka ciekawych ów, a wśród nich ten najbardziej interesujący i widowiskowy, czyli Gunung i trzy jeziora w trzech różnych kolorach. Punkt obowiązkowy każdej wizyty na wyspie.

DSC_1693

2. Do Wae Rebo prowadzi dość stroma droga przez dżunglę i las deszczowy, której pokonanie zajmowało kiedyś nawet 4 godziny, a dziś w związku z budową nowej drogi i transportem motorkowym oferowanym na tej trasie czas dotarcia do wioski skrócił się o dobrą połowę. Na górze czeka Waerebo, czyli wioska składająca się z kilku jedynych w swoim rodzaju tradycyjnych wielkich domów w kształcie stożków.

DSC_8132

3. Niewielki to punkt wypadowy do 17 Wysp. Snorkeling, o białym piasku i latające lisy to jedynie niektóre z atrakcji. Szczególnie polecam maleńką wyspę Tiga.

DSC_1371

4. W zachodniej części wyspy, w Manggarai, zobaczyć można unikatowe pola ryżowe przypominające kształtem pajęczynę. Najlepszy widok rozpościera się z niewielkiego wzgórza w miejscowości Cancar, zaledwie 17 kilometrów od Ruteng.

DSC_0948

5. Wioski w okolicach Maumere i Ende to miejsca, gdzie znaleźć można najlepszy ikat na Flores. Ba, jeden z najlepszych w całej Indonezji.

DSC_1932

6. Mieszkańcy Flores to ludzie nadzwyczaj otwarci, serdeczni i gościnni. A czasem dodatkowo całkiem oryginalni.

DSC_7963

7. W okolicach Bajawy odwiedzić można wioski Ngada, a w nich zobaczyć tradycyjne, kryte strzechą domy, interesujące ołtarze ofiarne i stare megality.

DSC_1129

8. Labuan Bajo to świetna baza wypadowa do Parku Narodowego Komodo, czyli niemalże na wyciągnięcie ręki są plaże, miejsca nurkowe i warany.

DSC_7629

9. Jedne z najładniejszych pól ryżowych zobaczyć można w okolicy Ruteng. Rozpościerają się tuż obok miasta.

DSC_7977

10. Na wyspie bez trudu znajdzie się takie naprawdę piękne plaże. Na czele z moją ulubioną Pantai Koka, która w prywatnym osobistym plażowym rankingu pobiła nawet plaże Karaibów.

DSC_1867

Dodalibyście coś jeszcze?