marzyła nam się od dawna, ale dziwnym trafem wszystko układało się tak, że przez długi czas nie mogliśmy tam dotrzeć. Za to, kiedy już w końcu dotarliśmy… miesiąc później byliśmy na wyspie raz jeszcze. Bo warto.

1. Flores to kilka ciekawych wulkanów, a wśród nich ten najbardziej interesujący i widowiskowy, czyli Gunung i trzy jeziora w trzech różnych kolorach. Punkt obowiązkowy każdej wizyty na wyspie.

DSC_1693

2. Do Wae Rebo prowadzi dość stroma droga przez dżunglę i las deszczowy, której pokonanie zajmuje zwykle 2-4 godziny. Na górze czeka nagroda w postaci wioski składającej się z kilku jedynych w swoim rodzaju tradycyjnych domów (dużych domostw właściwie) i jej nadzwyczaj sympatycznych mieszkańców.

DSC_8132

3. Niewielki to punkt wypadowy do 17 Wysp. Snorkeling, plaże o białym piasku i latające lisy to jedynie niektóre z atrakcji. Szczególnie polecamy maleńką wyspę Tiga.

DSC_1371

4. W zachodniej części wyspy, w Manggarai, zobaczyć można unikatowe pola ryżowe przypominające kształtem pajęczynę. Najlepszy widok rozpościera się z niewielkiego wzgórza w miejscowości Cancar, zaledwie 17 kilometrów od Ruteng.

DSC_0948

5. Wioski w okolicach Maumere i Ende to miejsca, gdzie znaleźć można najlepszy ikat na Flores. Ba, jeden z najlepszych w całej Indonezji.

DSC_1932

6. Mieszkańcy Flores to ludzie nadzwyczaj otwarci, serdeczni i gościnni. A czasem dodatkowo całkiem oryginalni.

DSC_7963

7. W okolicach Bajawy odwiedzić można wioski Ngada, a w nich zobaczyć tradycyjne, kryte strzechą domy, interesujące ołtarze ofiarne i stare megality.

DSC_1129

8. Labuan Bajo to świetna baza wypadowa do Parku Narodowego Komodo, czyli niemalże na wyciągnięcie ręki są plaże, miejsca nurkowe i warany.

DSC_7629

9. Jedne z najładniejszych pól ryżowych zobaczyć można w okolicy Ruteng. Rozpościerają się tuż obok miasta.

DSC_7977

10. Na wyspie bez trudu znajdzie się takie naprawdę piękne plaże. Na czele z naszą ulubioną Pantai Koka, która w naszym osobistym plażowym rankingu pobiła nawet plaże Karaibów.

DSC_1867

Dodalibyście coś jeszcze?