[Indonezja]: Sumba, czyli co?

Od ponad dwóch tygodni próbuję napisać o Sumbie. O zatrzymanych w czasie wioskach i tradycyjnych chatach z nieproporcjonalnie długimi dachami pokrytymi strzechą. O krajobrazie usianym wapiennymi wzgórzami, żyznymi polami ryżowymi i o nieprawdopodobnie szerokich i pustych plażach. I lazurowym morzu, w którym pływają delfiny. O wyspie, gdzie tradycja jest wciąż żywa. O miejscach, gdzie w lutym i marcu odbywa się Pasola, najsłynniejszy lokalny festiwal, podczas którego setki mężczyzn walczą konno z długimi włóczniami w dłoniach. O megalitycznych grobach, które w przeciwieństwie do wielu miejsc na świecie, nadal wykorzystywane są jako miejsce pochówku dla członków lokalnej społeczności. I oczywiście o wyszukanych ikatach, najefektowniejszych w całej Indonezji.

Próbuję napisać o wyspie, która przez całe wieki żyła w odosobnieniu podzielona na małe królestwa i i jeszcze mniejsze klany niemalże nieustannie skonfliktowane z sąsiadami. O tym, jak wojownicy z poszczególnych sumbańskich wiosek powracali do domów z trofeami w postaci głów swych wrogów, które następnie wieszali na czaszkowych drzewach w centralnej części wioski, co miało zapewnić wiosce dostatek i dobre plony. Albo że czasem uprowadzali niewolników z wrogich wiosek, których potem sprzedawali mieszkańcom sąsiednich wysp. I że to właśnie z tych powodów w celach obronnych najchętniej budowano wioski na wzgórzach tak, by dostęp do nich był jak najbardziej utrudniony. A przez całe wieki postrzegano Sumbę jako wyspę gwałtowną i że, ba, nawet dzisiaj, zdarza się mieszkańcom spalić wioskę sąsiadów.

O animistycznej religii zakładającej wiarę w tymczasowe życie na ziemi i wieczne duchowe życie w niebie też staram się napisać. O Wielkim Ojcu i Wielkiej Matce, którzy mieli dać początek życiu pierwszym mieszkańcom wyspy. O wierze w przeszłość nierozerwalnie związanej z teraźniejszością i przyszłością. O ceremoniach pogrzebowych, odkładanych czasem przez dziesiątki lat i ciałach zmarłych spoczywających w tym czasie w rodzinnych grobach. O ofiarach z bawołów, świń i kurczaków oraz o sercach zwierząt, na podstawie wyglądu których można odczytać przyszłość człowieka.

Muszę też napisać o mieszkańcach Sumby, którzy choć musieli wybrać dla siebie jedną z sześciu oficjalnych indonezyjskich religii nadal czczą Marapu w swoich wioskach. O starszych pokoleniach Sumbańczyków, którzy obawiają się, że w ten sposób zrywają więzi z przodkami. O mężczyznach ubranych w krótkie sarongi z parangiem przytwierdzonym do pasa. O kobietach żujących betel i jednocześnie karmiących piersią niemowlęta. O umorusanych dzieciach bawiących się z prosiakami na wąskich wioskowych uliczkach. A nawet o nieco naiwnych dorodnych wioskowych kundlach zupełnie niespodziewających się swojego końca w postaci ceremonialnej ofiary.

Od ponad dwóch tygodni próbuję napisać o Sumbie, ale sama nie wiem, od czego mam zacząć.

 • Na Twoim miejscu zacząłbym od dzieci wysysających betel z mlekiem matki :)

 • CZym jest ten kamienny stół, na wzgórzu przy zejściu do wioski? Ołtarzem ofiarnym?

  • Megalitem. Grobowcem. A właściwie nowoczesnym grobowcem, bo nie z kamienia, ale z cementu, o który ludziom łatwiej.

 • Krzych

  Ależ ten Wasz cerber czujny, co podpiszę komentarz stroną WWW, to go chapnie i przepada :)

  • Cerber czujny jest, to fakt, ale nie w Twoim konkretnym przypadku – ja widzę Twoje komentarze w trybie natychmiastowym i w takim też trybie widoczne są dla wszystkich. A przynajmniej być powinny;)

 • A widzieliscie juz ten film?:-) http://www.fpiec.pl/post/2014/12/01/sammyodkrywca

  • Widzieliśmy! Nawet miałam go tu wrzucić na FB:)

 • Przyznam szczerze, że pierwszy raz słyszę o Sumbie, co tylko potwierdza, jak niewiele o Indonezji wiem. Chociaż nic dziwnego – w końcu to kraj niesamowicie różnorodny pod każdym względem. W każdym razie po przeczytaniu posta i przejrzeniu zdjęć korci mnie, żeby się tam kiedyś wybrać. Mam nadzieję, że się uda :) Pozdrawiam!

 • Tym betonowym megalitem to mnie zaintrygowałaś! Wyciągnij od nich, proszę, recepturę betonu! Strasznie jestem ciekawa, ile czego tam dają! :)

 • Indonezja, jedno z moich ulubionych miejsc <3

 • Alicja

  czy wiadomo, dlaczego maja zniszczone zeby na czerwono i czerwony osad na ustach?

  • Ania

   Od betelu, najpopularniejszej używki ;)

 • Ania

  Rewelacyjne zdjęcia! Miejsce jak zaklęte…

  • Dziękuję serdecznie:) Na Sumbę cały czas dociera nadal niewielu turystów w porównaniu z innymi miejscami w Indonezji, więc mam nadzieję, że długo będzie miało okazję takim pozostać:)

  • Ania Błażejewska

   Dziękuję serdecznie:) Na Sumbę cały czas dociera nadal niewielu turystów w porównaniu z innymi miejscami w Indonezji, więc mam nadzieję, że długo będzie miało okazję takim pozostać:)