Drugą część filipińskiego abecadła sponsoruje litera „B”. Ponownie zapraszamy Was do komentowania i uzupełniania naszej mini-encyklopedii Filipin.

Baklatermin oznaczający tzw. “trzecią płeć”, używany w stosunku na określenie homoseksualistów, biseksualistów, transseksualistów, transwestytów i po prostu zniewieściałych mężczyzn. Jak na “katolicki kraj” społeczna akceptacja dla bakla jest na tak wysokim poziomie, że nawet kiedy na lotnisku zobaczyliśmy księdza bakla wraz ze swoim “asystentem/asystentką”, nie wzbudzali oni najmniejszego zainteresowania wśród innych podróżnych. Bardzo często można zaobserwować wielopokoleniowe rodziny, wśród których oprócz babci, dziadka, taty, mamy i na równych prawach funkcjonuje jeden lub kilku bakla.

Balikbayanzwany też OFW, czyli Overseas Filipino Worker, to obywatel Filipin pracujący poza granicami kraju. O OFW pisaliśmy już kilkukrotnie, więc przypomnę tylko, że mają oni specjalny status prawny, przywileje podatkowe i celne, a wszystko dlatego, że pieniądze wysyłane przez OFW są jednym z dwóch głównych źródeł w filipińskim PKB.

legendarny przysmak Filipińczyków i nie tylko, kacze jajo z płodem w zaawansowanej fazie rozwoju, spożywane na surowo, gotowane na twardo (w tej postaci do kupienia w nawet w 7 Eleven) lub w postaci omletu/jajecznicy. Na Youtube znajdziecie pewnie film z Tonym Bourdainem, który podjął się konsumpcji baluta. Ja póki co nadal jestem balutproof…

Bangkatradycyjna wykorzystywana do pływania po płytkich filipińskich wodach. Jest to rodzaj canoe z bocznymi pływakami, które zwiększają stabilność łodzi. W dzisiejszych czasach Bangka najczęściej jest wyposażona w silnik spalinowy, który potrafi być naprawdę głośny!

Barangayto najmniejsza organizacyjna jednostka administracyjna na Filipinach. Barangaye mają swoje lokalne władze, budynki komunalne, czasem także służby porządkowe (np. traffic enforcerów, którzy kierują ruchem drogowym powodują korki), straż pożarną, szpitale itp.

Barongto na Filipinach tradycyjny formalny strój, najczęściej w postaci wyszywanej koszuli. Na co dzień w barongach chodzą urzędnicy państwowi, prawnicy i osoby chcące podkreślić swoją wyższą pozycję społeczną. Strój ten obowiązuje oficjeli podczas świąt państwowych oraz pana młodego w dniu ślubu.

Bukoto zielony orzech kokosowy, z którego otrzymujemy orzeźwiający sok. Buko można kupić wszędzie: od małych wysepek, poprzez stragany w miastach (sok elegancko przelewany jest to plastikowego woreczka) po Manilskie supermarkety (orzech jest ociosany i wystarczy dźgnąć go słomką, aby uzyskać dostęp do zawartości).

Bezpieczeństwoz tym bywa różnie i zależy kto pyta oraz gdzie mieszka. W Manili podobnie jak w wielu innych wielkich miastach na świecie są dzielnice, gdzie lepiej się nie zapuszczać oraz takie, gdzie jest całkiem bezpiecznie. Jest wiele miejskich legend o porwaniach, napadach i kradzieżach. Część z nich możemy potwierdzić, inne niekoniecznie. Wiadomo, że podróż jeepneyem może być bardziej kosztowna jeśli pojazd zostanie zatrzymany przez grupę uzbrojonych Janosików, a wsiadając do kolejki miejskiej w Manili (MRT/LRT) trzeba pilnować portfela, telefonu i bagażu. Reszta zależy od szczęścia i rozsądku lub jego braku.

to ciastko zrobione z mąki ryżowej (galapong), mleka kokosowego, cukru, jajek i proszku do pieczenia. Ciasto wlewane jest do foremek wykonanych z liści bananowca a następnie pieczone w glinianym piecu na rozżarzonym węglu drzewnym. Jako dodatek może pojawić się ser, kacze jajko lub wiórki kokosowe.

Boracayto niewielka wyspa w zachodniej części regionu Visayas, która wśród Filipińczyków (i części ekspatów) jest najbardziej pożądaną destynacją turystyczną. Boracay słynie z pięknych plaż (najsłynniejsza to White Beach), drogich resortów, setek restauracji i tłumów turystów (zwłaszcza po zachodzie słońca). Często słychać opinię, że White Beach to jedna z najpiękniejszych plaż na świecie, jednakże dotychczas twierdzenie to słyszałem wyłącznie z ust osób, które nie miały okazji doświadczyć piękna plaż np. na Karaibach (czy jakichkolwiek innych poza Filipinami). Boracay to także marka lokalnego rumu, który smakiem i wyglądem butelki przypomina rum Malibu.

Bossnieformalny zwrot grzecznościowy, odpowiednik naszego “panie kierowniku”. Per “boss” zwracają się do siebie wszyscy Filipińczycy bez względu na klasę społeczną jeśli znajdują się w sytuacji, w której potrzebują pomocy lub informacji od rzeczonego “pana kierownika”.

Czy macie jeszcze jakieś hasła na „B”?