Ktoś by mógł pomyśleć, że filipiński alfabet jest jakiś krótki, czy “niedorobiony”, ale nic z tych rzeczy! Po kilkumiesięcznej przerwie wracamy do tego cyklu i na warsztat bierzemy literę “i”.

Philippines, Banaue. Ifugao warrior, DSC_0188Ifugao – to nazwa prowincji w północnej części wyspy , ale także potoczna nazwa grup etnicznych zamieszkujących te tereny. Ifugao słyną z uprawy ryżu i budowy tarasów ryżowych, które podziwiać możecie odwiedzając Banaue, Batad, Hapao i inne miejscowości Cordillery. Polecamy!

Philippines, Ilocos. Kalesa on the street of Vigan, DSC_5595Ilocos – to region w północno-zachodniej części wyspy Luzon. Podzielony jest on na cztery prowincje: Ilocos Norte, Ilocos Sur, La Union oraz Pangasinan. Zamieszkujący ten region nazywani są Ilocanos i posługują się językiem Ilokano (zwanym czasem Iloko). Z tego regiony wywodzi się szereg znany osobistości świata polityki i kultury, m.in. były prezydent Filipin Ferdinand Marcos i aktorka Anne Curtis.

Iloilo – nazwa miasta i prowincji w Zachodnim . Iloilo słynie z organizowanego tam festiwalu Dinagyang oraz jako nowe miejsce zamieszkania znanego blogera i globtrotera Konrada Knapika.

Philippines, Iloilo. Portrait of Dingayang Festival participants, DSC_7790Imelda Marcos – żona byłego dyktatora i prezydenta Filipin, Ferdinanda Marcosa. Imelda pochodzi z rodu Romuáldez, który był i jest jedną z bardziej wpływowych rodzin na Filipinach, silnie zaangażowanych w politykę. O Imeldzie krąży szereg legend i anegdot: o jej zaangażowaniu w konkursy piękności, o zamiłowaniu do kultury i o imponującej kolekcji butów, którą można obecnie zobaczyć w Marikina Shoe Museum.

Intramuros – to jedna z najstarszych części miasta Manila i jedna z bardziej popularnych atrakcji turystycznych. DSC_3730Strategicznie położona wzdłuż zatoki manilskiej, pełniła różne funkcje i służyła kolejnym włodarzom kraju. Najciekawszą częścią Intramuros jest zdecydowanie Santiago.

– Filipiny to kraj wyspiarski i nie sposób tego faktu doświadczyć nie próbując island hopping. Jest to jedna z najpopularniejszych ofert turystycznych wszędzie tam, gdzie jest dostęp do morza (czyli prawie wszędzie na Filipinach). Philippines, Coron Island hopping, DSC_1496Cała zabawa polega na tym, że wynajmujemy łódź, która wozi nas od wyspy do wyspy, gdzie można zalec na plaży, snorklować, posilić się sokiem z buko (świeżego orzecha kokosowego) lub spożyć zimnego San Miguela.

Tradycyjnie zachęcamy do współtworzenia naszego abecadła Filipin. Jeśli przychodzą Wam do głowy inne hasła na literę „i”, wpiszcie swoje propozycje w komentarzach.