– grillowane kurze łapki, dość popularne jedzenie uliczne.

ADOBO – jedno z narodowych dań filipińskich, rodzaj gulaszu z wieprzowiny i/lub kurczaka, czasem z dodatkiem warzyw i owoców morza. Mięso jest podsmażane, a następnie duszone w sosie zawierającym czosnek, liście laurowe, pieprz, ocet i sos sojowy. Czasem zamiast sosu sojowego dodaje się mleko kokosowe i takie danie nazywane jest adobo sa gata .

AETA – jedna z grup rdzennych mieszkańców archipelagu, zamieszkująca przede wszystkim tereny górskie. Uważa się, że byli to jedni z pierwszych mieszkańców na obszarze obecnych Filipin, który zamieszkiwali te tereny jeszcze przed migracją austronezyjską. Za czasów kolonializmu hiszpańskiego nazywano ich Negritos, a w lokalnych dialektach nadal funkcjonuje kilkanaście innych nazw. Szacuje się, że aktualnie żyje mniej niż 30 tys. Aeta.

ANCHOVIS – nazwa trochę na wyrost używana w odniesieniu do małych, suszonych rybek o niezwykle intensywnym zapachu. Jeden z najpopularniejszych dodatków nie tylko w kuchni filipińskiej, ale także  innych krajów Azji.

APO – jedna z wysp w regionie Visayas, słynna z rafy, którą zamieszkuje 650 gatunków ryb i 400 gatunków koralowców. Jest to ponoć jedno ze 100 najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie. Z kolei Mount APO na Mindanao to najwyższy szczyt kraju.

APPLE – mieszkańcy Filipin kochają elektroniczne gadżety, a najbardziej pożądaną marką jest właśnie Apple. Mieszkając w czasem ma się wrażenie, że ilość iPhonów i iPadów przypadających na 1 km² jest kilkukrotnie większa niż w Polsce. Sprzęt tej firmy nie jest może tutaj tak tani, jak np. w Hong Kongu, ale i tak są niższe niż u polskich resellerów.

ARENA – pełna nazwa Mall of Asia Arena, to sala widowiskowo-sportowa w Pasay City, zaraz obok jednego z największych centrów handlowych na świecie (ostatnio nr 10 w rankingu). Arena może pomieścić 20 tys. widzów i odbywają się tam najważniejsze koncerty i wydarzenia sportowe na Filipinach.

AQUINO – jedno z najbardziej znaczących nazwisk w historii Filipin. Było i jest wielu znanych ludzi o tym nazwisku, ale najważniejsi to: Benigno „Ninoy” Aquino, Jr. – senator i lider opozycji wobec reżimy Ferdinanda Marcosa, więziony w latach 1973-1980, został zastrzelony na lotnisku w 1983 roku, kiedy wracał z leczenia/wygnania w USA. Corazon “Cory” Aquino, żona Ninoya, po jego śmierci została przywódczynią opozycji, a następnie prezydentem Filipin po upadku Marcosa. Benigno „Noynoy ” Aquino III – aktualny prezydent Filipin.

-ATIHAN – festiwal ku czci Dzieciątka Jezus, który odbywa się w trzecią niedzielę stycznia w Kalibo, na wyspie . Nazwa festiwalu bywa tłumaczona jako “być jak Aeta” . na festiwalu można zobaczyć plemienne tańce przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na tradycyjnych instrumentach. Kolorowo ubrani tancerze tworzą paradę przetaczającą się ulicami miasta.

AYALA – a właściwie Zobel de Ayala, jeden z najpotężniejszych klanów na Filipinach, który jest właścicielem Ayala Corp. – największego i najstarszego konglomeratu na Filipinach, aktywny w dziedzinach finansów (Bank of the Philippine Islands), telekomunikacji (Globe Telecom), oraz nieruchomości (Ayala Land). To oni kontrolują większą część Makati, Fort Bonifacio oraz najbardziej ekskluzywne dzielnice mieszkaniowe: Forbes Park, Dasmariñas Village, Bel-Air Village

AZJATYCKOŚĆ – Filipińczycy nie lubią mówić ani myśleć o sobie jako o Azjatach. Wieloletnie wpływy kolonializmy hiszpańskiego oraz amerykańskiego ukształtowały to bardziej w stylu społeczeństw Ameryki Południowej niż Azji Południowo-Wschodniej. Od innych krajów regionu wyróżnia Filipiny także religia.

Przychodzą Wam do głowy inne hasła?