Nie mamy coś ostatnio serca do pisania tego bloga… Dziś zauważyłam ze zgrozą, że w grudniu umieściliśmy tu jedynie trzy wpisy i nie dokończyłam moich małych „relacji” z wysp Batanes. Mam nadzieję to wszystko nadrobić po Nowym Roku.

A trochę się zebrało nam materiału na bloga, bo tradycyjnie już wyjeżdżaliśmy z Manili prawie co tydzień, więc mieliśmy okazję w tym czasie zobaczyć całkiem spory łek Filipin.

Teraz zresztą też jesteśmy poza Manilą, bo pokazujemy Filipiny Asi i Rafałowi, którzy zdecydowali się nas odwiedzić i spędzić z nami święta i Nowy Rok.

Filipiny_Luzon_wulkan_Taal, DSC_1739

Zaraz po ich przyjeździe w połowie grudnia pojechaliśmy razem na wulkan i tym razem zobaczyliśmy go w promieniach słońca, a nie w ulewnym deszczu.

Filipiny_Ifugao_Batad_pola ryżowe, DSC_1851

Tarasy ryżowe w i chcieliśmy zobaczyć już we wrześniu lub ewentualnie październiku, ale pora deszczowa i towarzyszące jej skutecznie nas do tego zniechęciły. Tym razem udało się – dotarliśmy na miejsce! Mimo, że zajęło to z Manili średnio 10 godzin w jedną stronę, nie żałujemy! (i mamy taka maleńką nadzieję, że uda się nam tam pojechać raz jeszcze)

Filipiny_Palawan_Sabang, DSC_2069

Wigilię i pierwszy dzień świąt spędziliśmy na plaży w Sabang na Palawanie. Było miło, choć zupełnie inaczej. Mogło być idealnie, ale na Filipinach, jak mogliśmy się o tym niejednokrotnie przekonać, sytuacje idealne są po prostu niemożliwe.

Filipiny_Palawan_El_Nido, DSC_2471

Potem odwiedziliśmy jeszcze nasze wymarzone i dwa dni pływaliśmy łódką odwiedzając piękne plaże i laguny albo pływając z rybkami.

Filipiny_Palawan_Honda_Bay, DSC_2571

Na zakończenie naszego pobytu na Palawanie wróciliśmy do Puerto Princesa i ponownie pojechaliśmy nad Honda Bay. Lubimy to miejsce i mamy tam nawet swoją ulubioną wyspę.

Chwilowo jesteśmy w Cebu, a już jutro z samego rana jedziemy, a potem płyniemy łódką na małą wysepkę Malapascuę, aby tam spędzić Sylwestra. Taka mała objazdówka jednym słowem. Mam tylko nadzieję, że pogoda dopisze, bo w tej chwili leje jak z cebra.

A Wam wszystkim życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku!