5 października w warszawskim kinie Luna rusza cykl pokazów slajdów podróżniczych „In Mundo” prezentujący ciekawe miejsca w różnych zakątkach świata, m.in. w Azji.

  • slajdy wyświetlane będą na dużym ekranie kinowym
  • obrazom towarzyszyć będzie i autorski komentarz na żywo
  • po prezentacji będzie można porozmawiać z każdym z autorów

Cykl cotygodniowych spotkań zainaugurują trzy pokazy slajdów w sobotę
5 PAŹDZIERNIKA 2013:

  • 16.00 – jedwabnym szlakiem na Dach Świata (Anna i Marcin Szymczakowie)
  • 18.00 Patagonia – droga na Południe (Gosia Preuss-Złomska i Marcin Złomski)
  • 20.00 Namaste India! Mozaika kultur, religii i ów (Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie)

W kolejnych odsłonach imprezy na wielkim ekranie pokazane zostaną m.in. , Birma, Tajlandia, Kambodża, himalajskie królestwo Zanskar i syberyjska Jakucja. Szczegółowy harmonogram pokazów dostępny jest na STRONIE INTERNETOWEJ IMPREZY oraz na na FACEBOOKU.

A my już dzisiaj wraz z organizatorami imprezy i autorami slajdów, zapraszamy na pierwsze październikowe pokazy:)

16.00 Tybet – jedwabnym szlakiem na Dach Świata (Anna i Marcin Szymczakowie)

Tybet_AiM_Szymczakowie_2

„Tybet był do niedawna jednym z trudniej dostępnych miejsc na świecie, nie tylko ze względów politycznych, ale też przyrodniczych. Zamknięty przez władze chińskie dla ruchu turystycznego, położony na wysokościach między 3500 a 5500 m. n.p.m. Na terytorium Tybetu zachowała się przepiękna pierwotna kultura oraz mistyczna religia. Niestety w związku z ekspansją Chin i coraz większymi przemianami w tym regionie, to co przepiękne i niedostępne powoli znika zgniatane przez współczesną cywilizację.

Zabierzemy Państwa w magiczną podróż, by pokazać zanikające piękno Tybetu. Dotrzemy tam zakazaną dla turystów drogą, czyli od północnego-zachodu przemierzając legendarny Jedwabny Szlak. Będziemy wędrować razem z pielgrzymami wokół świętej Kailash, przemierzymy karkołomną drogę do Lhasy, by w końcu dotrzeć pod najwyższy szczyt na Ziemi czyli Mount Everest.”

Tybet_AiMSzymczakowie_1

18.00 Patagonia – droga na Południe (Gosia Preuss-Złomska i Marcin Złomski)

Patagonia

„Przez olbrzymie, niezamieszkałe obszary, przez wypalony słońcem step, wśród hulającego niemiłosiernie wiatru wiedzie słynna droga nr 40. Nawierzchnia w większości jest kamienista, zakurzona i pełna kolein. Za oknami samochodu bezkresna przestrzeń, ale gdy tylko skręcamy na zachód wyrastają przed nami ośnieżone szczyty Andów. Wyruszamy na najsłynniejsze trekkingi świata – pod potężnym Fitz Roy'em i monumentalnymi wieżami Paine.

Dalej na Południu jest już tylko osnuta legendami Ziemia Ognista. Aby do niej dotrzeć przeprawiamy się przez zdradliwe wody Cieśniny Magellana. Dzikie góry, lwy morskie i kormorany zamieszkujące bezludne wysepki kanału Beagle świadczą o tym, że dotarliśmy na prawdziwy koniec świata.

Jednak Patagonia to nie tylko surowe, bezludne równiny i szalejące wichry. To kraina bogata w połyskujące słońcem turkusowe jeziora, gęste lasy, rwące rzeki i rozległe lodowce. Jako pierwsi dotarli tu imigranci z Europy i na przekór żywiołom zakładali estancje (olbrzymie majątki ziemskie). Do dzisiaj hodują wielkie stada bydła, urządzają tradycyjne rodea i kultywują pamięć o pierwszych osadnikach. Przemierzając setki kilometrów patagońskich bezdroży nie raz przebiegnie nam przez drogę guanako lub przepędzane przez gauchos (pasterzy) stado owiec.”

20.00 Namaste India! Mozaika kultur, religii i krajobrazów (Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie)

Indie_Mazurkiewicz_2

„Opowieść o egzotyce i różnorodności kulturowej północnych Indii. Podróż do Indii jest marzeniem wielu osób pragnących oderwać się od świata zachodniej cywilizacji. Islamska architektura Wielkich Mogołów, pływające domy w Kaszmirze, pałace maharadżów i w Radżastanie, Złota Świątynia i waleczni Sikhowie w turbanach w Amritsarze, modlitwy nad brzegiem Gangesu w Varanasi, plantacje herbaty w Dardżylingu, pola ryżowe w Assamie, dżungla i świat kultury plemiennej w Arunachal Pradesh, ośnieżone szczyty Himalajów Garhwalu i wędrujący u ich podnóża pielgrzymi to tylko niektóre elementy różnobarwnej tętniącej życiem indyjskiej mozaiki. Nie tylko zwiedzanie zabytków czy podziwianie przyrody, ale samo podróżowanie i podglądanie toczącego się tu życia dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Zobaczymy m.in. scenki uliczne (uliczny dentysta!), życie codzienne (jak wziąć prysznic w dzbanku wody?), pełne ekspresji święta (Dzień Kobiet w wersji indyjskiej) , święte (jak je minąć w wąskiej uliczce?), riksze (targuj się!), malownicze bazary (niezwykły targ kwiatów w Kalkucie). Mimo, że zmęczą nas upały, kupno biletu kolejowego (biurokracja!), targowanie na każdym kroku, to wracając do kraju będziemy tęsknić za Indiami.”

Indie_Mazurkiewicz_1

Polecamy!