12 czerwca na Filipinach obchodzi się święto Deklaracji Niepodległości. Pisaliśmy już o tym święcie przed rokiem, zatem dzisiaj będzie o związanej z tym dniem historii filipińskiej flagi.

Trzy-kolorowa, czerwono-niebieska , z białym trójkątem zawierającym ośmioramienne słońce i trzy gwazdy, została pierwotnie uszyta w Hong Kongu i przywieziona na Filipiny przez Emilio Aguinaldo. Przez cały okres rewolucji, aż do pojmania Aguinaldo pod koniec wojny filipińsko-amerykańskiej, czerwony pas znajdował się na górze, co symbolizować miało czas wojny. W czasie pokoju flagę tradycyjnie wiesza się tak, aby to niebieski pas był na górze.

Przez kolejne lata flaga i widoczne na niej symbole upowszechniły się, jednakże w 1907 roku Komisja Filipiń zdominowana przez Amerykanów (pełniąca wówczas funkcję parlamentu bikameralnego) zdelegalizowała filipińską flagę, zastępując ją flagą USA. Flagę przywrócono dopiero w roku 1919, dokonując drobnych zmian w wyglądzie symboli widocznych na białym trójkącie.

W roku 1941, wraz z przystąpieniem Filipin do II wojny światowej, flagę znów wieszano czerwonym pasem ku górze. W czasie wojny Japońcycy ustanowili na Filipinach Drugą Republikę, posługując się pierwszym wzorem flagi Aguinaldo, oczywiście z niebieskim pasem na górze. Po odzyskaniu niepodległości lipcu 1946 roku, wraz z proklamacją Trzeciej Republiki przywrócono wzór flagi sprzed wojny.

Flaga na krótko zmieniła swój wygląd w połowie lat 80-tych, kiedy to Ferdinand specjalnym dekretem zarządzi zmianę odcienia koluru niebieskiego z “navy blue” na „light blue”. Oczwywiście po obaleniu Marcosa znów niebieski pas filipińskiej flagi miał odcień “navy blue”, ale tylko do roku 1998 roku, kiedy to ponownie zmieniono odcień niebieskiego pasa, tym razem na “royal blue” i w takim kolorze flaga powiewa do dnia dzisiejszego.

Tradycyjne znaczenie poszczególnych elementów flagi to: biały trójkąt – równość i braterstwo, niebieski pas – pokój, prawda i sprawiedliwość, czerwony pas – dzielność i patriotyzm. Ośmioramienne złote słońce symbolizuje jedność, wolność, demokrację i suwerenność. Każdy z promieni słońca symbolizuje jedną z ośmiu pierwszych prowincji, w których rozpoczęło się powstanie przeciw hiszpańskim kolonializtom: , Cavite, Bulacan, Pampanga, Nueva Ecija, Tarlac, Laguna i . Trzy pięcioramienne gwiazdy symbolizują trzy grupy wysp: Luzon, Visayas oraz .

Oczywiście oficlajna symbolika flagi zmieniała się wraz z bieżącymi uwarunkowaniami politycznymi. Warto też wspomnieć, że niektóre źródła wskazują na wolnomularskie pochodzenie niektórych symboli, zwłaszcza symbolu Katipunan – tajnego stowarzyszenia, którego pierwotnym celem było doprowadzenie do wybuchu rewolucji przeciw Hiszpanom, ale o tym opowiem innym razem.

Filipiny flaga