Z raportu telewizyjnego dowiadujemy się o rodzinnym dramacie: zabójstwie i samobójstwie. Ofiarami śmiertelnymi są żona i dwoje , mąż jest ciężko ranny. Jednak grupa kobiet oglądających relację telewizyjną wie, co stało się naprawdę. Historię tę poznajemy i my, obserwując policyjne śledztwo i przesłuchania kolejnych świadków, którzy opisują dramat pochodzącej z kontynentalnych Chin Wong Hiu-ling, żony bezrobotnego mieszkańca Hong Kongu.

zainspirowany został prawdziwymi wydarzeniami i nie jest tylko prostą historią kryminalną. Reżyserka Ann Hui pokazuje nam “od zaplecza”, gdzie nie ma luksusu i bogactwa znanego z dystryktu Central, a w domach mniej zamożnych mieszkańców “World City” gości rodzinna przemoc. Mamy też okazję zobaczyć, jakie nierówności i dysproporcje w statusie społecznym panują pomiędzy rodowitymi mieszkańcami Hong Kongu, a przybyszami z Chin kontynentalnych, zwanymi “nowymi emigrantami”. Film obnaża także nieudolność systemu społecznego, który jak każdy inny system, jest daleki od doskonałości.

Zdecydowanie zapadnie nam w pamięci. Niezwykle sugestywne , sceny przemocy wobec ludzi i zwierząt, gęsta atmosfera i doskonałe aktorstwo czynią ten obraz wyjątkowym. To nie jest kolejna hollywoodzka sieczka, której fabuła zleje się wam z setką innych. To łek prawdziwego życia i spojrzenie na Azję z trochę innej perspektywy.

Film będziecie mogli zobaczyć w listopadzie, podczas Festiwalu Filmowego , który odbędzie się w Warszawie, a jego “repliki” zawitają także do innych miast w Polsce. Szczegóły na stronie internetowej Festiwalu: www.piecsmakow.pl oraz na profilu facebookowym: www.facebook.com/piecsmakow

Zapraszamy!